• 4 ay önce
  • 0 Yorum
  • 232 Görüntülenme

Baba olmak neden çok önemli?

Baba olmak neden çok önemli?

Baba olmak neden çok önemli?

Çünkü babaların dünyaya bakışları, olayları algılayışları ve ilgi alanları annelerden farklıdır. Onların koruma ve güven vermenin yanında stres altındaki anneyi rahatlatma görevleri vardır. Çocuk babasıyla vakit geçirirken hem annesi kendine zaman ayırıp biraz olsun rahatlar hem de çocuk bu sayede anneden farklı bir bakış açısını deneyimleme şansını yakalar. Yapılan çalışmalar; babanın çocuğun yetiştirilmesinde aktif rol aldığı ailelerde büyüyen çocukların, diğerlerine göre çok daha empatik ve kendine güvenli olduklarını gösteriyor. Hatta zeka gelişimleri de çok daha iyi düzeydeoluyor.

Baba olmak neden çok önemli?

Baba olmanın önemi nedir?

Tarihin akışında babaların farklı roller içinde olduğunu görüyoruz. Günümüzde ise demokratikleşme süreçlerinin aileye de nüfuz etmesinin sonucu olarak, babanın aile içindeki rolü yumuşamıştır. Bu yumuşaklık sıfır otorite olarak algılanmamalıdır, aksine babanın güçlüyapısı çocuğun gelişimi sırasında özellikle sınır koyma konusunda etkin role sahip olmasında bir ihtiyaçtır. Burada asıl olan; demokratik aile yapısının korunması, çocuğun arzu ve ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulmasıdır.

Baba olmak neden çok önemli?

Çocuk gelişiminde her ne kadar ön planda olan anne gibi görünse de, babaların çocuk için ayrı bir önemi var. Baba, özellikle erkek çocuklara rol model olur ve hem kız hem erkek çocukta güven duygusunu oluşturan sevgi bağını geliştiren çok özel bir kavramdır. Güçlü bir baba ve çocuk ilişkisi, çocuğu yaşama daha güçlü hazırlıyor. Babası ilgilenen çocukların,okul hayatında daha başarılı olduğunu saptanmış. Ayrıca baba-çocuk etkileşimi artıkça çocuğun matematik zekasının ve kelime haznesinin yükseldiği görülmektedir..Uzmanlar, babaların çocuklarına akademik yönden ilgi göstermesinin çocuğa anne ilgisinden daha fazla akademik başarı getirdiğini belirtiyor. Çocuklarda okula karşı olumlu tutumun, motivasyonun ve bilişsel becerilerin baba ilgisinden yoksun olanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiş. Babadan ilgi görmenin çocukların öz güveninin artmasına ve kendi iç kontrol mekanizmalarına doğru orantılı bir katkı sağlıyor.

Baba olmak neden çok önemli?

Baba olmak neden çok önemli?

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar