• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 621 Görüntülenme

Bağımlılık, Medya ve Sosyal Medya

Bağımlılık, Medya ve Sosyal Medya

Bağımlılık, Medya ve Sosyal Medya

Medya türlerinden birisi olarak yeni medya imkanları dikkate alındığında her bir din görevlisi artık birer medya ve medya profesyoneli olarak işlev görebilmektedir. Şahıslara ait internet siteleri, bloglar buna verilebilecek örneklerdir. Sosyal medya ise sohbetin yani aynı zamanda ve mekânda gerçekleşen bir imkân olarak medyanın kullanılması insanın merkezde olduğu iletişiminin yerini alan, teknik-dolaylı-sanal bir iletişim olarak hayatımızdaki yeri giderek bağımlılık düzeyine ulaşmaktadır.

Bağımlılık, Medya ve Sosyal Medya

Sosyal medya ile girilen ilişki, mahremiyeti de yok eden bir sonucu getirmektedir. Camide, namazda, Cuma namazında, iftarda, umrede, hacda vb. ibadet sırasında ve mekanlarında olmanın ve bu ibadeti yerine getirmenin bile anlık olarak sosyal medya hesaplarından duyurulması, görselleriyle birlikte paylaşılması ciddi bir soruna işaret etmektedir. söz konusu olurken, bu etkileşimin veya bu çarkın birer unsuru haline gelmenin sonuçlarının ne olacağı da çok boyutlu olarak “sorun” edilmelidir. Sosyal medya ile girilen ilişki, mahremiyeti de yok eden bir sonucu getirmektedir. Camide, namazda, Cuma namazında, iftarda, umrede, hacda vb. ibadet sırasında ve mekanlarında olmanın ve bu ibadeti yerine getirmenin bile anlık olarak sosyal medya hesaplarından duyurulması, görselleriyle birlikte paylaşılması ciddi bir soruna işaret etmektedir. Psikiyatrik bir hastalık olarak da kabul edilen ve SGK tarafından sosyal güvence kapsamında tedavi etme imkanı da tanınan internet-ekran-medya bağımlılığı sorunuyla bütün toplum karşı karşıyadır.

İnternet ve sosyal medya bağımlılığıyla ilgili yapılan araştırmalar bu hastalığın diğer psikolojik hastalıklar ile birlikte görülebileceğini ortaya koymaktadır. İnternet bağımlılarının % 50’sinde başka bir psikiyatrik bozukluk daha görülmektedir. İnternet bağımlılığı ile birlikte görülen en sık psikiyatrik bozukluklar şöyle sıralanabilir:

Anksiyete bozukluğu % 10
Psikotik bozukluk % 14
Depresyon veya distimik bozukluk % 25
Duygudurum bozukluğu % 33
Madde kullanımı % 38
Ayrıca dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunun yanı sıra sosyal fobi, hafif depresyon varlığında ya da ailede bağımlılığa yatkınlık söz konusu olduğunda riskli İnternet,Medya ve Sosyal Medya kullanımı görülebilmektedir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar