• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 609 Görüntülenme

Bahar yorgunluğu neden olur?

Bahar yorgunluğu neden olur

Bahar yorgunluğu neden olur? Baharda neden yoruluruz?

Bahar aylarında havadaki elektrik yükünün artması bahar yorgunluğunun sebeplerinden biridir. Özellikle büyük şehirlerdeki kirli hava ve sanayi atıkları atıkları havadaki elektrik yükünü yoğunlaştırarak insanda strese, baş ağrısına ve yorgunluğa neden olur. Bunun yanında agresifliklik de baş gösteirir.

Bahar yorgunluğu neden olur?

Bahar yorgunluğunun bir diğer nedeni de kış döneminde yavaşlayan metabolizmanın; bahar aylarında hormonların daha fazla salgılanmasıyla yaşanan hareketlenme ve zindeliğe uyum sağlayamaması durumudur. Bu uyumsuzluk sonucunda ortaya çıkan depresyon ve uyku bozuklukları yorulmamıza neden olur. Ayrıca bahar aylarında çok sık görülen bahar alerjileri; kaşınma, göz yaşarması ve burun tıkanıklığına sebep olduğu için gece uykularını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Zira uykuya eğilimin arttığı bu dönemde gece uykularının da bozulması bahar yorgunluğunu daha hissedilir hale getirir.

Bahar yorgunluğu genellikle 2-4 hafta içersinde geçmesi beklenir. Beslanme ve egzersizlere dikkat edildiği halde uzun süren yorgunluk, gerginlik, eklem ağrıları ve uyku problemleri varsa fazla ertelemeden bir uzman doktora başvurmak gerekir. Bu tür yorgunluklara neden olabilecek başka rahatsızlıklar (özellikle kansızlık troidle ilgili hastalıklar ya da psikolojik nedenler)araştırılmalıdır.

Bahar yorgunluğunun en etkili ilacı hiç şüphesiz iyi ve doğru beslenmekten geçer. Bahar aylarında taze sebze  ve meyvelerin özellikle çiğ olarak veya buharda pişirilerek tüketilmesi öneriliyor. B grubu vitaminleri, bu dönemi daha rahat atlatmak için bol bol tüketmeliyiz.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar