• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 769 Görüntülenme

Bakteriler birbirleriyle konuşuyorlarmış!

Hepimiz okul sıralarında bakteriler hakkında birçok bilgi öğrendik. Bunlardan en başlıcaları bakterilerin tek hücreleri mikroorganizmalar veya basit canlılar oldukları bilgisiydi. http://www.webokur.net/bakteriler-birbirleriyle-konusuyorlarmis/ http://www.webokur.net/bakteriler-birbirleriyle-konusuyorlarmis/Fakat bakteriler ile ilgili yapılan araştırmalar onların aslında bu kadar basit canlılar olmadıklarını ortaya çıkardı.

ABD’de bulunan San Diego Üniversitesi’ndeki bilim insanların araştırmaları sonucunda bakterilerin koordinasyon içinde hareket edebilmek için birbirlerine elektrik sinyalleri gönderdikleri ortaya çıktı. Bakterilerde görülen bu iletişim bilim insanları tarafından insanlardaki sinir hücrelerine benzetildi.

San Diego Üniversitesi’ndeki araştırmacılar voltaja duyarlı floresan boya kullanarak yaptıkları incelemelerde bakterilerin birbirlerine iyon adı verilen elektrik yüklü potasyum parçacıkları gönderdiğini ve bu şekilde iletişim kurduğunu tespit etti.

Uzmanlar, bu keşfin bakterilerle olan savaşta, özellikle de antibiyotiklere karşı direnç sahibi olan bakterilerin sayısının arttığı günlerde, insanlara yeni bir üstünlük sağlayabileceğini belirttiler.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar