• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 981 Görüntülenme

Baş dönmesi hastalığına dikkat

Aşırı ve sürekli devam eden baş dönmesi şikayetiyle bir hekime gidildiğinde, öncelikle bilinç kaybı olup olmadığına bakılır ve bazı nörolojik testler uygulanır. İlk olarak yüksek tansiyona bağlı oluşabilecek baş dönmesini saptamak için tansiyon ölçümü gerçekleşmesi gerekli, çünkü her baş dönmesi ”vertigo değildir. Hastanın yaşı, cinsiyeti ve baş dönmesinin süresine ve etkilerine göre sorunun beyin sisteminde mi yoksa iç kulak sisteminde mi olduğuna dair denge testleri uygulanır. Hastanın şikayetlerine bağlı olarak tanı koyabilmek için kap damar problemine dayalı EKG ve Ekokardiyografi; diğer semptomlara göre  Tomografi veya MR çekilebilir. KBB (Kulak, Burun, Boğaz) ve Nöroloji uzmanına ya da psikiyatra  başvurması tavsiye edilir.

Vertigonun tedavisi, neden olduğu hastalığı ortadan kaldırmakla mümkündür. Şunu belirtmekte fayda var. Vertigo yani baş dönmesi kendi başına bir hastalık değildir. Ancak ortada başka rahatsızlıklar olmadığı takdirde devam eden baş dönmesi ataklarında hastalara bazı değişikler önerilir. Bunlar daha çok yoğun strese ve psikolojik etkenlere bağlı olarak gelişen baş dönmeleridir. Böyle durumlarda uzmanlar hastalara genel olarak şu önerilerde bulunuyor:

– Vertigoyu tetikleyen faktörlerden uzak durma (stres, sigara, kafein, aşırı tuz kullanımı)

– Baş dönmelerine yol açan fiziksel faaliyetlerden kaçınmak (ani hareketler,  havasız ve gürültülü ortamlar, yüksek tempolu spor egzersizleri)

– Güneşlenmeye ve bol sıvı tüketimine özen göstermek

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar