• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 770 Görüntülenme

Başarıyı etkileyen okul faktörü

Okullar, eğitim hizmeti üzerinde uzmanlaşmış kurumlardır. Bu kurumlar toplumun ihtiyaç ve isteklerine uygun olarak iyi öğrenciler yetiştirmek için bireyleri geliştirmeye çalışırlar.

Okulların genel amacı, topluma uyum sağlayabilecek başarılı insanlar yetiştirmektir. Bu amacı gerçekleştirebilmek için, okulların temeli olan öğretmenlere önemli görevler düşmektedir. Gerçekte sağlıklı toplumlar da ancak işini iyi yapan öğretmenlerle oluşturulabilir.

Öğrenciler için çalışmalarını takdir edip ödüllendiren öğretmen, iyi öğretmendir. Ancak böyle davranan öğretmenlerin etkisinde kalır öğrenciler. Zaten insanlara ulaşmanın yolu da , onların olumlu özelliklerini dile getirmekten geçiyor.

Eğitim, önemli ölçüde insan ilişkilerine dayanır. Sağlıklı bir şekilde kurulan öğretmen-öğrenci ilişkileri eğitimin kalitesini yükseltir.
Yapılan araştırmalar başarılı öğrencilerin öğretmenleriylel iyi iletişim kurduklarını; başarısız öğrencilerinse öğretmenleriyle iyi bir iletişim kuramadıklarını ortaya koymaktadır.

Öğretmenler, öğrencisini çalışmaya  ve okul başarısına teşvik ederken, onu endişelendirecek yaklaşımlardan uzak durmalıdır. Çünkü öğrencide endişe, okul başarısını düşürmektedir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar