• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 865 Görüntülenme

Bebeğim nezle oldu!

Mevsim değişiklerinden oluşan hastalıklardan bebeğinizi korumak için tedbirli olmanız şart. Nezle ya da gribe karşı bebeğiniz için koruyucu silahınız ise \’\’Anne Sütü\’\’

Sonbaharı karşıladığımız şu günlerde hemen her evde bir nezle/grip öyküsü yaşanıyor. Mevsim değişiklikleri, vücut direnci düşük olanları deyim yerindeyse gafil avlayıp yatağa düşürüyor. Bu kişilerle temas durumlarında ya da kapalı mekanların ziyaret edilmesi sonucunda da hastalık hızla yayılıyor. Bu durumu yaşamasını istemediğimiz çocuklarımız da ne yazık bu virüslerden nasibini alıyor. Söz konusu bebekler olduğunda ise anne babaları bir telaş alıyor. Bebekleri nezle ya da gripten korumak için ne tür önlemler alınmalı, hastalık baş gösterdiğinde neler yapılmalı sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

NE ZAMAN TELAŞLANMALI?

Uzmanlar nezlede yüksek ateşin çok beklenen bir durum olmadığını belirtiyor. Hafif ateş, kırgınlık bebeğin burnunda tıkanma ya da akıntı , hafif hırıltı, huzursuzluk gibi durumlar beklenen belirtiler olarak biliniyor. Fakat uzayan yüksek ateş, sarı yeşil burun akıntısı, devam eden ve iyileşmeyen hırıltı, inatçı öksürük gibi durumlarda bebeği hemen bir uzman hekime götürmek gerekiyor.

AYNI ODAYI PAYLAŞAN KARDEŞLERDEN BİRİ HASTAYSA ODAYI GEÇİCİ OLARAK AYIRIN

Uzmanlar aynı odayı paylaşan kardeşlerden birinin nezle ya da girp olması durumunda çocukların ayrı odalarda uyutulması gerektiğini  ifade ediyor. Hasta olan kardeşin diğerine yakın temasta bulunmamasına, burnunun kıyafetinin kollarına silmemesine, mendilini ortalkta bırakmamasına dikkat edilmeli. Bu süreçte anne ve babaların çocukları sıkça kontrol etmesi ve virüsle hep birlikte savaşmaları gerekiyor.

\’\’ANNE SÜTÜ\’\’ NEZLEYE KARŞI EN İYİ İLAÇ

Anne hasta olmuşsa bile bebeği emzirmeyi ihmal etmemesi gerekiyor. Çünkü anne sütü bebeğe direnç sağlayan, onu tüm hastalıklara karşı koruyacak, ihtiyacı olan bütün vitaminleri içeren bir besin. Bebeğin özellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı ya da hastalaıkların sıkça görüldüğü dönemlerde beslenmesinin  sıklaştırılması , direncinin düşmemesi gerekir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar