• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 430 Görüntülenme

Bebeğin iştah azalmasının sebepleri

Bebeğin iştah azalmasının sebepleri

Bebeğin iştah azalmasının sebepleri

Çocuğun yemek yemeyi reddetmesi, beraberinde yorgunluk, zayıflama, uykuya eğilim, ateş, huzursuzluk gibi diğer belirtiler olmadığı müddetçe muhtemelen bu durum hastalık belirtisi değildir. Daha ziyade, gelişmeyle ilgili dört faktörün birlikte etkisiyle şekillenir.

Bebeğin iştah azalmasının sebepleri nelerdir?

Birincisi, yeşermekte olan bir çeşit bağımsızlık duygusu yeni yürümeye başlamış normal bebeklerin özellikleridir. Bağımsızlık ruhu sonraki aylarda pek çok şekilde kendini gösterecektir; sonunda, bununla yalnızca yemek saatinde değil, giyinme, yıkanma, oynama, yatma saati sırasında da neredeyse her zaman karşılaşmaya başlayabilirsiniz.

İkincisi, birinci yılın sonunda ortaya çıkan büyümedeki normal yavaşlama ve dolayısıyla kalori ihtiyacının azalmasıdır. Eğer yeni yürüyen çocuğunuz; doğum tartısının büyük olasılıkla 3 katından fazlası bir kiloya ulaştığı, sonraki 4 yıl boyunca alacağı toplam kiloyu 12 ay içerisinde aldığı ilk yıldaki kadar süratte kalori tüketseydi ve kilo alsaydı daha ikinci yaş günü gelmeden bir beşinci sınıf öğrencisi kadar ağır olurdu.

Üçüncüsü, yeni ortaya çıkan aktif yaşam tarzıdır. Yeni yürümeye başlamış olan bir çocuk yürüme ve yeni kazanılmış becerilerini geliştirirmekle, başka şeylere, hatta yemek yemeye bile vakit ayırma konusunda isteksiz davranacak kadar meşguldür.

Dördüncüsü, kapasitesi artmış olan bir hafızadır. Küçük bir bebek sanki bunun yarını ya da sonraki beslenme saati yokmuş gibi beslenir. Ama yeni yürümeye başlayan bir çocuk “beni günde defalarca besliyorlar, eğer şimdi yemezsem, daha sonra da yiyebilirim” diye düşünebilir. Başka bir şeyle meşgulse, yemek yemek için buna ara vermeye gerek duymayabilir.

Bebeğin iştah azalmasının sebepleri

Bebeğin iştah azalmasının sebepleri

O halde iştahtaki azalma, tamamen normaldir ve ve alarm nedeni değildir. Yapılan birçok çalışma, yemeye zorlanmayan birçok çocuğun normal büyüme ve gelişme için yeterince gıda tükettiğini ortaya koymuştur. Diğer taraftan, yemeye zorlanan çocuklarda ise kronik yemek problemleri gelişebilir.

İştahsızlık bazen geçicidir ve bebeğin yaşamındaki değişikliklere, soğuk algınlığına veya başka bir hastalığa bağlıdır. Çocuğun yemek yemeyi reddetmesi, beraberinde yorgunluk, zayıflama, uykuya eğilim, ateş, huzursuzluk gibi  belirtiler olmadığı sürece hastalık belirtisi değildir.  Eğer yeni yürümeye başlayan çocuğunuz kilo almıyorsa, ya da huzursuz veya keyifsiz görünüyorsa, bu konuda doktoruna danışın.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar