• 5 ay önce
  • 0 Yorum
  • 802 Görüntülenme

Bebeğinizi güneşten nasıl koruyacaksınız?

Bebeğinizi güneşten nasıl koruyacaksınız?

Bebeğinizi güneşten nasıl koruyacaksınız?

Tatil başladı, çocuklar deniz kum ve güneşle buluştu…Çocuklarınızın güneş altında kalmaması neredeyse mümkün değilken onları nasıl koruyacaksınız? Koruyucu güneş kremleriyle önlem almak, güneşi onun için bir tehdit olmaktan çıkarmak mümkün. Çocuklarınızın cildi için geliştirilen güneş kremlerini çantanızdan eksik etmeyin…

Bebeğinizi güneşten nasıl koruyacaksınız?Yazın çocuklar dışarıda çok zaman geçirdikleri için tehlikelere de fazlasıyla açık oluyorlar. Bu konuda siz ebeveynlere büyük iş düşüyor, çünkü onu korumak sizin elinizde. Özellikle güneş hem çocuğunuz için çok gerekli hem de önleminizi almadığınız takdirde tehlikeli olabiliyor. Güneşin zararlı ultraviyole ışınları, yetişkinlere oranla cilt sağlığı açısından hassas yapıda olan bebekleri ve çocukları daha fazla etkiliyor. Kişilerin tüm yaşamı boyunca aldığı ultraviyole ışınlarının yarısından fazlası çocukluk dönemine ait olmasıyla dikkat çekiyor. Çünkü güneşli havalarda dışarıda geçirilen süre, bu dönemde maksimuma ulaşıyor.

Bebeğinizi güneşten nasıl koruyacaksınız?

Küçük çocukların cildi, güneş ışınlarını tolere edemeyecek kadar hassas olduğundan bu yaşlarda güneş korumasına ekstra özen göstermek gerekiyor.

Çocuklar ve bebekler güneşten neden korunmalı?
Hayatında bir kere su toplamış güneş yanığı olan bir kişinin cilt kanserine yakalanma riski, yanığı olmayanlara göre iki kat fazladır. Her yanık ile bu risk iki kat artar. Cilt kanserinden korunmanın en iyi yolu, cilt yanıklarını önlemektir. Bu nedenle çocuklarınızı güneş ışınlarının en yoğun yeryüzüne ulaştığı saatlerde dışarı çıkarmamalısınız.
Çocuğunuz açık tenliyse, sarışın ya da kızıl saçlıysa, renkli gözlüyse, çilli veya benliyse, güneş yanıklarına karşı çok daha hassastır ve cilt kanseri açısından riskli grupta olduğundan koruyucu losyon kullanmanız şarttır. Kararında güneş, çocukların sağlığını korur

Bebeğinizi güneşten nasıl koruyacaksınız?Çocukların sağlıklı gelişimi için, güneş büyük önem taşır. Ancak güneş ışınlarının, çocukluk ve bebeklik döneminde güneş koruması ile kararında alınması gerekir. D vitamini kaynağı olan güneş, kemiklerin gelişiminde büyük bir göreve sahiptir. D vitamini eksikliğinde Raşitizm hastalığı gelişir. Raşitizmli bebeklerin bıngıldağı geç kapanır, dişleri geç çıkar, oturması ve yürümesi gecikir.

Çocuğunuzu çok sıcak ve çok soğuk olmayan havalarda, günde en az 2 saat kadar dışarı çıkararak güneş ışığından faydalanmasını sağlamalısınız. Yaz aylarında 2-3 aylık bebeklerin güneş ışığından yararlanabilmeleri için, rüzgarsız havalarda çıplak olarak güneşe çıkarılmalarına başlanabilir. Tabi gerekli korumaları alarak…

Bebek ve çocukları güneşten korumak için neler yapılabilir?

  •  Saat 11.00 ile 15.00 arasında direkt güneşe çıkarmayın.
  •  Suya dayanıklı en az 30 koruma faktörlü bir koruyucu krem kullanın. Koruyucu kremler, yeterli miktarda ve cilde yedirilerek uygulanmalıdır.
  •  Güneş banyoları, iki dakika ile başlamalı ve süresi, vücut alıştırılarak artırılmalıdır. Bu süre, 25-30 dakikayı geçmemelidir.
  • Çocuğunuz, günde 30 dakikadan fazla dışarıda kalacaksa, güneşten koruyucu krem kullanmanız gerekir.
  •  Çocuğunuzu, terletmeyecek ve güneşe karşı koruma sağlayacak şekilde giydirmelisiniz.
  •  Güneş kremleri, UVA ve UVB filtrelerini içeren, emilimi kolay, cildi nemlendiren, suya ve terlemeye dayanıklı, kokusuz ve renksiz olmalı.
  •  Güneşten koruyucu ürünleri, güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulayın.
Bebeğinizi güneşten nasıl koruyacaksınız?

Bebeğinizi güneşten nasıl koruyacaksınız?

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar