• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 801 Görüntülenme

Bebek battaniyeleri ne kadar sağlıklı?

Ebeveynler, çocuklar için kullanılan losyon, şampuan veya bebek mamaları seçiminde gösterdikleri titizliği battaniye tercihinde de göstermelidir. Pek çok ürün gibi battaniyeler de sağlık açısından zararlı materyalleri içerebiliyor çünkü.

Çoğu ebeveyn battaniye seçiminde sıcaklık ve yumuşaklığı ön planda tutuyor. Fakat çocuklarımızın devamlı temas halinde olduğu bu battaniyeler alternatif seçimleri göz önünde bulundurmadığımız takdirde sağlık açısından pek uygun olmayabilir.

POLYESTER BATTANİYE

Piyasada tercih edilen tipik battaniyelerden biri polyester polar battaniyelerdir. Polyesterin yapısını oluşturan kimyasal  bileşiklerden biri plastik su şişelerinin imal edilmesinde de sıklıkla kullanılan PETE\’dir. Ham petrol, hem plastik şişeler hem de polyester lifler yapmak için PETE (Polietilen Tereftalat) biçimine dönüştürüldüğü gibi daha sonra birçok işlem sonucu petrokimyasallara parçalanır. Petrol türevi olan bu ürünlerin cilt ile temasında sağlık açısından çeşitli tehlikeler söz konusudur. Bir diğer önemli konu ise cildin ana eliminasyon (atılım) organı olmasıdır. Gün boyunca birçok toksin deri yoluyla dışarı atılır. Fakat polyester battaniyeler nefes almayan özellikleri nedeniyle bu eylemi büyük ölçüde engeller.

Piyasada çok tercih edilen diğer battaniyeler ise pamuk battaniyelerdir. Ancak pamuk tarlalarında kullanılan gübre ve pestisitler  tarladan sonra nihai ürün olana kadar pamuğun birçok kimyasal işlemden geçirilmesi de pamuğun sanıldığı kadar sağlıklı olmadığını gösterir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar