• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 795 Görüntülenme

Bebeklerde Süt Alerjisinin Belirtileri

Birdenbire ortaya çıkan her belirti ya da belirtiler grubu doktor kontrolünü gerektirir. Çocuğunuz belki bir virüsün kurbanı olabilir, ama inek sütüne karşı alerjinin ortaya çıkmış olması daha büyük bir olasılıktır.

Süt alerjisinin belirtileri arasında sizin çocuğunuzda görülen ishal, astım, burun akıntısı gibi belirtilerin dışında egzama, kabızlık, huzursuzluk, iştah azalması ve yorgunluk da bulunabilir. Son derece az miktardaki süt veya herhangi bir süt ürünü bile bu belirtilerin birine ya da birkaçına yol açabilir.

Eğer bebeğe sütle hazırlanan bir mama veriliyorsa (ya da bazen bebeğini emziren anne, bol miktarda süt ürünleri ile besleniyorsa) süt alerjisi genellikle ilk yılda ortaya çıkar. Ama anne sütü, veya soya içerikli hidrolize mama ile beslenen bir çocukta birinci yılın sonunda diyete inek sütü ekleninceye kadar görülmez.

Bebeklerin yaklaşık %12’sini etkileyen süt alerjisi genellikle ikinci yılın sonlarına doğru kaybolur, bununla birlikte çocukların küçük bir bölümünde bu dönemin ötesinde de süte bağlı problemler görülür. Süt alerjisi olan çocuklar genellikle bütün sütlere ve süt ürünlerine karşı reaksiyon gösterirler. Yine de sağlıklı büyüme için sütteki kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Bu mineral, kalsiyum ile takviye edilmiş soya sütünden ya da portakal suyundan karşılanabilir. İnek sütüne alerjik olan çocuklara keçi sütü de verilebilir. Çocuğunuzun diyetine eklenebilecek, kalsiyum bakımından zengin, daha birçok gıda vardır. Çocuğunuzun diyetinin kalsiyum ya da protein, fosfor, D vitamini ve riboflavin gibi süt kaynaklı besleyici maddeler bakımından yeterli olup olmadığını doktorunuzla görüşün.

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar