• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 717 Görüntülenme

Bebeklerin Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Küçük bir çocuğun cildi birkaç nedenden ötürü bir bebeğinkinden daha hassastır. Birincisi, küçük bir çocuk içerde ve dışarda dış dünyayla daha fazla haşır neşir olduğu için cildine zarar verebilecek şeylerle daha fazla karşı karşıya gelir. İkincisi, çocuklar kolayca pislenirler ve gerek pislik gerekse bunun temizlenmesi hassas cildi rahatsız edebilir.
Fakat kuruluğa sebep olan nem kaybını önlemenin ve kuru ciltle baş etmek gerektiğinde nemlendirerek yenilenmesini sağlamanın çeşitli yolları vardır.

Deri, vücudun en fazla yer kaplayan organı olmasına rağmen genelde bu oranlarda bir dikkate maruz kalmıyor. Bir göz enfeksiyonu veya kulak ağrısı hemen tedavi edilirken ciltte meydana gelen bir değişiklik farkedilmeyebilir. Çünkü derinin büyük bir yüzdesi sürekli giysilerle kaplıdır.İşte bu nedenle dolayı doktorlar sürekli çocuğunuzun cildini iyi tanımanızı ve meydana gelebilecek değişiklikleri hemen fark etmenizi salık verir.
Bebeğinizin cildini banyo zamanları ve en azından ayda bir defa kontrol etmeyi bir alışkanlık haline getirin. Benlerinde ve doğum izlerindeki değişiklikleri gözlemleyin. Daha evvel görmediğiniz bir leke olup olmadığına dikkat edin. Şayet bir ben ya da doğum lekesinde solma yerine büyüme meydana gelmişse, rengi değişmişse, kaşınıyor ve sızıntı yapıyor, kanıyor, kabuk bağlıyor, pul pul dökülüyora ya da dokunmaya karşı hassas ise bu gözlemlerinizi doktoruna bildirin. bunun yanında iki haftadan daha uzun süren acıyı hassasiyeti ya da açıklanamayan kızarıklıkları ve diğer deri semptomlarını da derhal doktoruna bildirin.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar