• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 485 Görüntülenme

Bedensel etkinlikler çocuklara neler kazandırır?

Bedensel etkinlikler çocuklara neler kazandırır?

Bedensel etkinlikler çocuklara neler kazandırır

Bedensel etkinlik, hem kronik hastalıklara hem de obeziteye engel olmanın ve tedavi etmede temel bir unsurdur. Nitelikli bir şekilde yapılan beden eğitimi, bedensel olarak aktif olmanın yanında, çocukların temel motor becerileri öğrenmesini, kalpdamar dayanıklılığı, kas kuvveti ve dayanıklılığı, esneklik, vücut kompozisyonu gibi sağlığa ilişkin fiziksel uygunlukları geliştirmesini sağlar. Düzenli bedensel etkinlikler yoluyla vücut, oksijeni daha etkili bir şekilde taşır ve kullanır; vücut ısısını üretir ve harcar. Güç ve enerji gerektiren bedensel etkinlikler, iskelet ile ilgili büyümeyi olumlu şekilde etkiler. Kuvvet gerektiren etkinlikler, kemik yapısını geliştirir ve kemikleri kırılmaya karşı daha dirençli hâle getirir. Kemiklerin çapının büyümesine ve minerallerin artmasına neden olur.

Kalıtım ve beslenme yanında, vücudun organik sistemleri sadece kas ile yapılan etkinlikler yoluyla gelişebilir. Büyük kas gruplarına yönelik etkinlikler, çocuğun büyüme ve gelişimi için önemlidir. Düzenli bedensel etkinlikler, çocukların kas yapısını geliştirir. Oyun içinde çocuklar koşarak, zıplayarak, tırmanarak, çekerek, iterek, boğuşarak, taşıyarak mücadele eder ve bu hareketlilik sonucunda çocukların öncelikle solunum, dolaşım ve sindirim sistemi olumlu etkilenir. Ayrıca iç salgı bezlerinden daha fazla salgılama yapılmasına neden olarak gelişimlerini hızlandırır. Beslenme yoluyla aldığı kaloriyi hareketle tükettiği için iştahının açılmasına ve sağlıklı beslenmesine yardımcı olur.

Çocuklar aldıkları besinleri hareketlerle birleştirdiği zaman, kaslarında ve tendonlarında güçlenme meydana gelir; kuvvet, çabukluk ve dayanıklılık gelişir; kemik ve eklem yapıları hem güçlenir hem de gelişir; duyu organları ve sinir sistemi üzerinde de olumlu etkide bulunur.

Bedensel Etkinlikler Çocuklara Neler Kazandırır?

Bedensel etkinlik, çocukların yükseklik, mesafe, zaman, ağırlık, hacim, yer, şekil gibi temel kavramları öğrenmelerine, motorik ve nörolojik sistemlerinin gelişimlerine ve ilgi alanlarını yakalamalarına yardımcı olur. Çocukların bedensel ve motorgelişimleri, onların psikolojik gelişimlerini de önemli ölçüde etkiler.

Çocuklara neşe veren, eğlendiren oyunlar öğrenmeyi arttırır. Zihinsel boyutta tatmin etmeyi, karşılaştırmayı ve zıtlığı, problem çözmeyi, zamanı daha iyi anlamayı, sonuç çıkarmayı; yaratıcılık boyutunda fikirleri geliştirmeyi ve esnek düşünmeyi; sağlıklı yaşam boyutunda kaba motor becerileri ile ince motor becerilerini, kendine güveni ve yeteneği, güvenlik önlemleri almayı, beslenme ile ilgili kavramları öğrenmeyi; sosyal beceriler boyutunda arkadaş edinmeyi, iş birliğini, çeşitli rolleri öğrenmeyi, hisleri anlamayı, çatışmayı çözümlemeyi, diğer insanların hislerine duyarlı olmayı geliştirir. Çocuklar oyun oynarken karar verme, bellek, strateji, gözlem, mekânsal akıl yürütme, problem çözme, yaratıcı düşünme gibi önemli bilişsel becerileri geliştirirler.

Çocuklar oyun formundaki ikili veya üçlü gruplarda harekete katıldıklarında sıranın kendilerine gelmesini beklerken, grubun bir üyesi olarak yapacakları ile ilgili daha fazla sorumluluk hisseder, birlikte çalışarak kurallar koyar, kararlar alır, sosyal ve zihinsel olarak daha iyi bir gelişim gösterirler.
Oyun içinde çocuklar, kendi planlarını yaparak zihinsel gelişimlerini sağlayacak fırsatlara sahip olurlar. Ayrıca farklı oyunları karşılaştırır, zıtlıkları öğrenir, öğretmenin idare ettiği oyunlarda kabul edilebilir değişiklikler önerir, kendisinin mi yoksa diğerlerinin mi davranışının adil, etik ve saygılı olduğunu analiz ederler. Çocukların iş birliği yaparak planladıkları oyunlar, sosyal becerilerinin gelişimine önemli katkılar sağlar. İş birliğinin yapıldığı oyunlarda iletişim, grup probleminin çözümü ve akran desteği gibi sosyal beceriler, sosyal etkileşim yoluyla kazanılır. Çocuklar oyunda duyuhareket ve biliş becerilerinin birçoğunu vurgular ve denetler; kavramları, toplumsal farkındalığı ve toplumsal davranışı geliştirirler. Yalnızca okul yolunda koşma ya da atlayıp zıplama bile eş güdümlemeyi ve dengeyi arttırır. Aynı etkiyi buz kayağı yapma, paten kayma, havada sopa çevirme, uzun değnekler üzerinde yürüme, bisiklete binme, frizbi oynama da sağlar.

Bedensel Etkinlikler Çocuklara Neler Kazandırıyor?

Organize edilmiş sportif oyunlar yoluyla çocukların hem akranları ile bir arada olması sağlanır hem de kurallara ve kararlara uyma, yenme ve yenilmeyi hazmetme gibi deneyimler kazandırılır.
Çocuk kendi vücudunu tanıma, bedensel özelliklerinin farkına varma fırsatını elde eder. Kendinden daha çok iyi ve daha az iyi kişiler olduğunu fark eder. Daha az iyi olanları küçük görmemeyi, daha çok iyi olanları takdir etmeyi öğrenir. Bu deneyimler yaşamı boyunca farklı konularda ve farklı koşullarda karşılaşacağı benzer durumlara uyumunu kolaylaştırır. Mutlu ve başarılı olmak için çalışırken, kendine ve başkalarına zarar vermeden rekabet edebilir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar