• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 770 Görüntülenme

Beraat gecesi yapılacak ibadetler

Bu mübarek gecenin manevi değeri yüksek bir gece’dir. Kadir gecesinden sonra manevi değeri yüksek en gecelerden biridir. Bu nedenle Bu gecenin her bir dakikası bile önemle değerlendirmeli ve çeşitli ibadetlerle ihya edilmelidir. Bu ibadetler başta dinimizin direği olan namaz, Kur’ân-ı Kerim okumak, istiğfar ve salavat, ayrıca zikir ile geçirilmesi gerekir.Yüce Allah’ın rahmet kapılarının açıldığı bu geceyi en güzel şekilde ihya ederek, Rabbimizin rahmet ve mağfiretini kazanmak için bol bol yalvarmalıyız.  Ölümü çokça düşünmeli ve ölüm gelip bize kavuşmadan hazırlık yapmalıyız.

Resûlullah’ın (s.a.v) bu gecenin rahmet ve bereketiyle ilgili şöyle buyurmuşlardır: “Şa’ban ayının 15. gecesi (Beraat Kandili) olduğu vakit, gecesinde ibadete kalkın, bu gecenin gündüzünü (15. günü) de oruçlu geçirin. Çünkü o gece güneş batınca    Allah c.c (bizce kavranması mümkün olmayan bir keyfiyetle) dünya semasına iner ve güneş doğana kadar: ‘yok mu benden af isteyen onu affedeyim; yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim; yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim.‘ buyurur.””. (İbn Mace). Resûlullah’ın (s.a.v) bir hadis-i şerifi şöyledir: “Eceller, Şaban’dan Şaban’a son bulur. Hatta kişi evlenir, çocuğu olur. Oysa ismi ölüler listesine alınmıştır”. (Deylemî).

Dünya ve ahiret muhasebesi yapmalıyız. yaşamış olduğumuz günleri gözümüzün önüne getirip, bir daha yapmamak üzere tövbe etmeliyiz.Tevbeye sarılmalıyız. “Ben günde 70 sefer (bazı rivayetlerde 100 sefer) tevbe ederim.” diyen rahmet   Peygamberine (s.a.v) uyarak bol bol tevbe etmeliyiz.

Zifiri  bir gecede, denizin karanlıklarındaki balığın karnından

لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ    “Senden başka ilah yoktur; Seni tenzih ve tesbih ederim. Ben zalimlerden oldum.” (Enbiya, 87) diyerek inleyen Yunus as iniltilerine eşlik ederek tevbe etmeliyiz.

Karşılaştığı olayları tevbe sebebi görüp, bütün bir ömrünü “Ya Rabbi! Ben pişmanım! Bütün yapmış olduğum günahlardan, keşke yapmasaydım, İnşallah bir daha ben yapmıyacağım…” yakarışları ile geçiren Allah dostlarının yollarına düşerek tevbe etmeliyiz.Resûlullah’ın (s.a.v) şöyle buyurdu:”Cenâb-ı Allah (c.c) şu dört gecede hayırları yağmur gibi yağdırır: Kurban bayramı gecesi, Ramazan Bayramı gecesi, Receb ayının ilk gecesi, Şâban’ın 15. (Berat) gecesi.” (Deylemi)

“Şaban ayının on beşinci gecesinde Allah Tealâ, dünya semasına (rahmeti, bereketi ve ikramları ile) nüzul eder. Bu gecede Kelb kabilesindeki koyunların sırtındaki tüyler sayısınca insanı affeder.” (İbn Mace, İkametü’s-salât 191; Tirmizî, Savm 39)

“Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Yüce Allah, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar; Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleridir”. (Deylemi).

“Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleri”. (İ.Asakir).
Amellerin, rızıkların, ecellerin tespit edildiği bu gecede Rabbimizin af, mağfiret, rahmet ve merhametinin kazanmak için elimizden gelen çabayı sarf etmeli, af olunma  garantisi, Cennet vacip olduğu bu gecenin hakkını vermemenin ne kadar büyük bir mükafatı kaçırdığımızın idrakinde olmalıyız.
Bu  gece Allah (c.c)  affından, mağfiretinden, rahmetinden fayda görmuyecek insanları kainatın Efendisi (s.a.v) bize bildiriyor.

Resûlullah’ın (s.a.v) şöyle buyurdu:“Şaban ayının 15. gecesi, Allah’ın (c.c) rahmeti dünyayı kaplar, herkes affolur. Ancak haksız yere Müslümanlara düşmanlık besleyen ve Yüce Allah’a (c.c) ortak koşan mağfiret olunmaz”. (Beyhaki).

“Cebrail (a.s) gelip, ‘Kalk, namaz kıl ve dua et! Bu gece Şaban ayının 15. gecesidir’ dedi. Bu geceyi ihya edenleri Yüce Allah affeder. Yalnız, müşrik, büyücü, kâhin, cimri, kindar, içkici, faizci ve zina edeni affetmez”. (Taberani).

“Salih akrabayı terk eden, ana babaya asi olan Berat gecesi affa kavuşamaz”. (Beyhaki).

Allah (c.c) bütün günahları affettiği  halde Allah’ı (c.c) inkar eden; Allah’a  (c.c) ortak koşan; ; büyücü, kâhin, cimri, kindar olan; haksız yere Müslümanlara düşmanlık besleyen;  içki içen, faiz yiyen ve zina eden; akraba ile ilişiğini kesen ve anne babaya isyan edenler affedilmemektedir. Bunların Allah’ın (c.c) yanında ne kadar büyük günah olduğunu düşünerek, kendimizi düzeltmeliyiz, Bu geceye Rabbimizin istediği bir kul olarak girmeliyiz, hayatımız boyuncuda Allah’ın (c.c) İstediği kul olmalıyız.

Bu gecede Sevgili Peygamberimize ümmetinin hepsine  şefaat etme yetkisi verilmiştir. Hz. Muhammed (s.a.v) Şaban’ın 13’ünde ümmetine şefaat etme yetkisi istemiş, üçte birine şefaat etme izni verilmiş; Şaban’ın 14’ünde istemiş, yarısı şefaat etme izni  verilmiş; 15’inde, Berat gecesinde istemiş, Şirk koşanların dışında ümmetinin tamamına şefaat etme yetkisi verilmiştir.  Allah (c.c) kendisini istediği halde, devenin kaçışı gibi Allah’tan kaçan kimseler bundan istisna tutulmuştur.

Bu gece neler yapmalıyız.

1.Hayatımızın muhasebesi yapıp, samimi olarak Teybe etmeli.

2. Kaza namazımız varsa kılmalı, yoksa nafile namaz kılmalıyız.

3.Kuran okumayı ihmal etmemeli

4.Hz. Resulullah’a (s.a.v) salavat okunmalı (Allahumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedın ve alâ âli seyyidinâ muhammed)

5.Kendimiz ve Müslüman kardeşlerimiz için dua etmeli kendimiz için Rabbimizden istediklerimizi onlar içinde istemeli

6. Anne, baba, akrabayı ziyaret etmek, bu mümkün değilse telefon ile görüşmeliyiz.

7.Müslüman kardeşlerimiz hakkındaki  haset, kin, düşmanlık, buğz  gibi duygulardan kalpımızı arındırmalıyız. Dargın olduklarımızla barışmalı.

8. Büyü yapmaktan, kehanette bulunmaktan, cimrilikten, içki içmekte, satmakta, taşımakta, bu gibi kurumlarda çalışmakta,  faiz almaktan, vermekten, aracılık yapmaktan, sebep olmaktan, bu gibi kurumlardan çalışmaktan,  zina yapmaktan kaçınmak

9. Bu gecenin gününü oruçlu geçire biliyorsak oruç tutmak.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar