• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 754 Görüntülenme

Berat kandili gecesinde nasıl ibadet edilir

Beraat kandilinde dua ve yalvarışı çokca yapmak sünnettir. Rivayete göre Selef-i Salihin yani geçmiş büyüklerimiz kesinlikle bu gecelerde ibadete devam etmişlerdir.Hz. Aişe (r anha) annemiz şöyle anlatır: ”Şa’ban’ın yarısının gecesi olduğunda,Rasûlüllâh  benim şalımdan sıyrılıp çıktı. Ben de” hanımlardan birine gitmiştir diye endişelenip kalktım. O’nu evde aramaya başladım. Ayağım, secde halinde iken O’nun mübarek ayaklarına değdi. (Secde de o kadar çok uzun kaldı ki Allahu Te’ala O’nun ruhunu secdede kabzettiğini sandım. Ayaklarına dokunduğumda, hareket edince, yaşadığını anlayarak çok sevindim.) Secdede söylediği dualardan, şunlar aklımda kaldı.

”Karartım da, hayalim de Sana secde etti. Gönlüm Sana iman etti.İşte elim ve onunla kendi aleyhime işlediklerim!Ey her büyük şey için kendisine umut bağlanan büyük Allah’ım! Ey büyük Allah’ım!Büyük günahları affet!Yüzüm,kendisini yaratan,kulağını ve gözünü yar(ıp yarat)ana secde etti.Nimetlerini sana karşı ikrar ediyorum.Büyük günahlarımı itiraf ediyorum.Ben nefsime zulmettim.Öyleyse beni bağışla.Zira günahları Senden başkası affedemez.Azabından affına sığınıyorum.Hışmından rahmetine sığınıyorum.Gazabından rızana sığınıyorum.Senden Sana sığınıyorum.Zât’ın pek yüce olmakta daim oldu. Sana karşı övgüyü sayıp bitiremem.Sen,kendini övdüğün gibisin.”Sonra mübarek başını kaldırıp şöyle dua etti:
“Ey Allah’ım! Bana,şerden arınmış bulunan,takva sahibi olan,kafir ve bedbaht olmayan bir kalp bağışla.” Daha sonra tekrar dönüp secde yaptı ve şöyle duada bulundu.”Ya Rabbi! Sana,kardeşim Davud(Aleyhisselam)’ın dediği gibi diyorum.Seyyidim için yüzümü toprağa sürüyorum.Efendimin cemali için tüm yüzler toprağa sürülmeğe değer.” Daha sonra başının kaldırdığında,ben kıskançlıkla O’nun peşine düştüğümden utanarak;anam babam sana feda olsun ya Rasûlellah! Sen bir vadidesin,ben ise başka bir vadideyim(sen ne düşünüyorsun,ben ne düşünüyorum?)!”dedim.

O zaman bana: Ey Hümeyra!Bilmez misin ki bu gece Şa’ban’ın yarı gecesidir.Bu gecede,Kelb kabilesinin koyunlarının kılları kadar,Allah’ın (cehennemden) azatlıları vardır.”buyurdu.Be de kendisine:”Kelb kabilesinin koyunlarının tüylerinin durumu nedir(ki ondan bahsettiniz)?”diye sorunca “Araplar içinde onlardan fazla sürüye sahip olan bir kabile yoktur.Ancak ben,(affolunacaklar arasında)altı kişiden bahsetmiyorum ki bunlar;1-İçki içmeye devam eden,Ana babasına isyan eden,Zinaya ısrar eden,Sıla-i rahimi kesen,Heykel tasvir eden ve Söz gezdirendir.”buyurdu.O zaman ben: Ya Resûlellâh!Sizin,bu gece secdenizde bir duada bulunduğunuzu işittim ki,bu zamana kadar bu duayı yaptığınızı hiç işitmemiştim.Secdede diyordunuz ki:

Azabından affına sığınıyorum.Gazabından rızana sığınıyorum.Senden Sana sığınıyorum.Zât’ın yüce olmakta daim oldu.Sana karşı övgüyü sayıp bitiremem.Sen kendini övdüğün gibisin.”deyince Sen bunu belledin mi?”diye sordular.Ben “Evet” deyince:”bunları iyi öğren ve öğret.Çünkü Cibril(a.s)bana bunları secdede tekrar tekrar söylememi emretti.”buyurdular.İşte Rasûlüllâh(s.a.v) böylece sabaha kadar ayakta ve oturarak namaza devam etti.Sabah olduğunca iki ayağı da iyice şişmişti.Ben onları oğuştururken:
“Anam babam sana feda olsun!kendinize zahmet verdiniz,Allah-u Te’âlâ sizin geçmiş ve gelecek günahlarınızı bağışlamamışmıydı?şöyle yapmamışmıydı?böyle yapmamışmıydı?”diye sayınca”Ey Âişe!(madem ki O,bana bu kadar lütüflarda bulundu)şimdi ben çok şükreden bir kul olmalı değil miyim?Bu gecede neler olduğunu bilir misin?”buyurdu.Ben:”Ey Allah’ın Rasûlü!Bu gecede neler var?”dediğimde:”Âdemoğullarından bu sene doğacakların tamamı bu gece yazılır.Âdemoğullarından bu sene öleceklerin tümü bu gece kaydedilir,amelleri bu gece yükseltilir,rızıkları da bu gece indirilir.”buyurdu.Bu sefer ben:”Yâ Rasûlellâh Allah’ın rahmeti olmadan kimse cennete giremez mi?”dediğimde:”Allah’ın rahmeti olmadan kimse cennete giremez”buyurdu.Tekrar ben,”Siz de mi yâ Rasûlellâh!?”deyince,mübarek elini başının üstüne koyarak,üç kere:Allah rahmeti ile beni kuşatmazsa bende giremem”buyurdular.(Beyhakî,Fadailü’l-evkat, no:26-29,sh:126-132.)

Aslına bakılırsa Beraat gecesi hakkında çok daha uzun bilgiler verilebilir.Ama bu yazılanlar bizlere, gecenin ehemmiyetini kavrama noktasında kâfi olacaktır.Cenab-ı Hak bizleri, bu geceyi hakkıyla idrak edenlerden eylesin.Amin.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar