• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 702 Görüntülenme

Berat Kandili orucu ne zaman tutulmalı?

Berat Kandili orucu ne zaman tutulmalı?

Berat Kandili orucu ne zaman tutulmalı?

2016 Berat Kandili, Şaban ayının 15.günü Ramazanın habercisi Berat Kandili ne zaman ve o gün oruç tutulacak mı? Ruhumuzun ve bedenimizin arınması için bir fırsat olan Ramazan kapımızı çalmakta yine. Cenâb-ı Hak, Asr suresinde zaman üzerine yemin ettikten sonra, insanlığın hüsran içerisinde olduğuna dikkat çekmiş ve istisna edatıyla sadece dört grubu ayırmıştır: Zaman ölçüsünde hüsrandan kurtulanlar, şüphesiz iman edenler, salih amel işleyip, hakkı ve sabrı tavsiye edenler..Hepimizin bildiği gibi Oruç aç kalmak değildir insanık için bir emirdir. Bir armağandır. Orucun özünü kavrayan ruh da beden de arınır. Huzura varmak için gerekli olan adımlardan birini atmış olur. Peki Berat Kandilinde oruç hangi gün tutulacak?

Berat Kandili orucu ne zaman tutulmalı?

Cumartesi gününü (21 Mayıs) pazara bağlayan gece (22 Mayıs), mübarek Berat Kandili olacak. Alimler Berat Kandili orucunun kandil gecesinin gündüzünde tutulmasını tavsiye ediyor.. Günahlardan, borç ve cezalardan kurtulma manasna gelen Berat, kulun işlemiş olduğu günahlarından arınmayı ve Allah Teala’nın rahmetine ulaşmayı ifade eder. Biz müslümanlar için güzel bir fırsat olan bu gün, yüce yaratıcımıza sığınıp günahlardan arınmak, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilmekiçni önemli gecelerden biridir.
Bunun gibi mübarek gün ve geceler, dini ve toplumsal yaşamda ilahi af, mağfiret ve rahmet dileklerinin zirveye çıktığı birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının yoğun bir biçimde yaşandığı anlardır. İşte bu geceler, kulluk bilinci ile kendimizi hesaba çektiğimiz, hayatımıza Rabbimizin rızası doğrultusunda yön vermeye çalştığmız fırsat geceleridir.
Günahların affolduğu rahmet gecesi olan Berat Kandili en önemli beş geceden biridir. Berat Kandili orucunu hangi gün tutmak gerekiyor bir gün öncesinde yani arefesinde mi yoksa aynı gün mü tutmak gereklidir?

Berat Kandili orucu ne zaman tutulmalı?BERAT KANDİLİ ORUCU:

Berat Kandilinin içinde olduğu ay olan Şaban ayını Peygamber Efendimiz hep oruç tutarak geçirmiştir. Ramazan ayının dışında en çok oruç tutup namaz kıldığı ay bu aydır. Bu nedenle Berat Kandilini oruçlu geçirmek önemli bir ibadettir. Genelde kandil günlerinden önce oruç tutulup kandil karşılanır. Fakat alimler Berat Kandili orucunun kandil gecesinin gündüzünde tutulmasını tavsiye ediyor.. Yani 21 Mayıs cumartesi günü Berat Kandili orucunuzu tutmanız tavsiye ediliyor. Cuma veya Cumartesi gününe gelirse, bir gün öncesi ya da bir gün sonrasıyla birlikte tutmalıdır.

Berat Kandilinin gecesinde nafile namazı kılınmalıdır. Berat gecesinde kılınacak namaza Hayır Namazı (Salat-ül-hayr) denir. Bu namaz 100 rekâttır. Her rekâtta Fatiha sûresinden sonra on kez İhlâs sûresi okunarak kılınır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar