• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 653 Görüntülenme

Beyin Farkındalığı Haftası 2016

21. Beyin Farkındalığı Haftası 2016

Beyin Farkındalığı Haftası 14-20 Mart 2016

“The Dana Alliance for Brain Initiatives, DABI” ile “The European Dana Alliance for the Brain, EDAB” tarafından organize edilen Beyin Farkındalığı Haftası’nın (BFH) 21.’si 14-20 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenecek. Beynin işlevi, beyin araştırmaları, Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hastalıkları ile beyin sağlığı hakkında toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan bu yılki etkinliğe 28 Avrupa ülkesinden 36 proje seçildi. Türkiye’den Prof. Dr. Gülgün Şengül ve Prof. Dr. Işıl Kurnaz’ın projeleri de bu 36 projenin arasında yer alıyor.

Beyin Farkındalığı Haftası 2016

Beyin Farkındalığı Haftası kapsamında farklı yaş gruplarına hitap eden birçok etkinlik düzenleniyor. Örneğin DABI ortağı olarak ilk kez 2015 yılında 20. BFH etkinliğini İstanbul’da organize eden Prof. Dr. Işıl Kurnaz, 21. BFH kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’nden oluşan bir ekiple Sancaktepe Bilim Deney Merkezi, Gebze Teknik Üniversitesi Yuvası ve TED İstanbul Koleji İlk ve Ortaokulu’nda farklı etkinlikler gerçekleştirmeyi planlıyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Biyofizik Anabilim Dalı öğretim üyesi olan ve Beyin Bilgi Yarışması (Brain Bee) Türkiye Koordinatörlüğü’nü yürüten Prof. Dr. Ferhan Esen ise, ESOGÜ Çocuk Yuvası’nda 19. kez Beyin Farkındalığı Haftası etkinliği düzenliyor. Alzheimer, Parkinson ve beynin işlevi gibi beyin hastalıklaryla beyin sağlığı hakkında toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan etkinliğe 28 Avrupa ülkesinden 36 proje seçildi. Ülkemizden de Prof. Dr. Gülgün Şengül ile Prof. Dr. Işıl Kurnaz’ın projeleri bu 36 projenin arasında yer almaktadır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar