• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 376 Görüntülenme

Beyin sarsıntılarını belirleyen kan testi

Beyin sarsıntılarını belirleyen kan testi

Beyin sarsıntılarını belirleyen kan testi

Sinir sistemine hasar veren beyin sarsıntısı önemli bir sağlık problemidir.Fakat bugüne kadar beyin sarsıntılarının teşhisi çok zor yapılıyordu. Vücuduna darbe alan birinin beyin sarsıntısı geçirip geçirmediğini anlamaya çalışan uzman doktorlar, hastalara semptomlar hakkında sorular sorarak fikir edinmeye çalıyordu.
Beyin sarsıntılarını belirleyen kan testiİşte Lawson Sağlık Araştırmaları Enstitüsünde çalışan bir grup araştırmacı, beyin sarsıntılarının teşhis edilmesine yarayan yeni bir kan testi geliştirdi. Dr. Mark Daley ve arkadaşlarının yaptığı bu araştırmanın sonuçları da Metabolomics’te yayınlandı.

Beyin sarsıntılarını belirleyen kan testi

Geliştirilen beyin sarsıntılarını belirleyen kan testi hastalardan alınan kan örneklerindeki çeşitli metabolitlerin (metabolizma ürünü moleküllerin) miktarının ölçülmesine dayanıyor. Araştırmacılar 174 ayrı metabolitin sağlıklı ve beyin sarsıntısı geçirmiş insanların kanlarındaki miktarlarını incelemişler.
Sonuçları sağlıklı ve hasta insanlar arasında önemli farklar olduğunu göstermiş. Yalnızca bir metabolite bakarak beyin sarsıntısını teşhis etmek mümkün değil. Ama 20-40 metabolitin kandaki miktarını belirleyerek yüzde 90’ın üzerinde bir doğrulukla beyin sarsıntısı teşhis edilebiliyor.
Yapılacak bu çalışmalar sayesinde geliştirilen kan testinin sadece teşhis esnasında değil aynı zamanda beyin sarsıntısının sonuçlarını ön görmede ve rehabilitasyon sırasında da yararlı hale geleceği tahmin edilmektedir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar