• 5 ay önce
  • 0 Yorum
  • 239 Görüntülenme

Beynimizin bir silme düğmesi var

Beynimizin bir silme düğmesi var

Beynimizin bir silme düğmesi var…

Beynimizdeki gereksiz bilgilerden, bir düğmeye basar gibi kolayca kurtulabilsek ne güzel olurdu? Beyindeki nöral ağların, yani bazı nöronların bir araya gelerek ateşleme yapması sonucunda oluşan bilgi-işlem ağlarının kullanıldıkça güçlendiğini zaten biliyorduk. Bu durumu, yeni öğrendiğimiz bilgi ya da becerileri tekrarlayarak yapıyoruz. Mesela bir müzik aletiyle ne kadar çok çalışırsanız o kadar iyi çalmaya başlarsınız.

Beynimizin bir silme düğmesi varYeni öğrendiğimiz şey ise, bir beceriyi tekrarlayarak nöral ağları güçlendirmenin yanında, kullanılmayan eski nöral ağlardan kurtulmanın da bir yolunun bulunduğudur. Buna “sinaptik budama” deniyor. Örneğin beynimizi bir bahçe gibi düşünelim; gözümüz gibi baktığımız çiçeklerin sağlıklı ve uzun ömürlü olabilmesi için bahçedeki tüm yabani otları belirli aralıklarla temizlememiz gerekiyor. Bunun beyindeki karşılığı, nöronlar arasındaki sinaps bağlantılarının güçlendirilmesidir. Beynimizdeki glial hücreler bir taraftan bunu yaparken, diğer yandan da yabani otları budamak zorunda. Budama yapanlarına da mikroglial hücreler deniyor. Onlara yardımcı olmak istiyorsak uyumamız gerekir.

Beynimizin bir silme düğmesi var

Bizler uykudayken beynimizdeki diğer hücreler, glial hücrelerin yapacakları işe yer açmak için geri çekiliyor. Kullanılmayan bağlantıların temizlenip, yenilerinin güçlendirilmesi için bu hücrelere yardımcı oluyorlar. Başka bir ifadeyle eynimizdeki gereksiz bilgilerden kurtulmak istiyorsanız, yeni öğrenilen bilgi ve deneyimler üzerinde çalıştıktan kısa süre sonra kısa bir şekerleme yapmanızda fayda var. Bunun zamanını belirlemek için de beyninizden vücudunuza aktarılan sinyalleri takip etmeniz yeterlidir; Uyku bastırdığında buna karşı koymayın ve hemen uyuyun ki mikroglial hücreleriniz işe koyulabilsin.

Beynimizin bir silme düğmesi var

Beynimizin bir silme düğmesi var

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar