• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1245 Görüntülenme

Biber gazının etkileri nelerdir?

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, eylemlerde çok fazla kullanılan biber gazının sağlığa etkileri hakkında bir açıklamada bulundu.Biber gazı olarak  adlandırılan madde aslında, biberin öğütülmesinden elde edilir. Bu kimyasal, doğal çözücülerle karıştırıldığında buharlaşma maydana gelir.  Buharlaşmanın ardından bir reçine gibi kalır.  Bu madde kelime anlamı olarak  ayı spreyi, biber gazı gibi değişik isimler alır.Açıklamanın detayları şöyle;
“Biber gazı denilen karışımın, ayı başta olmak üzere, saldırgan köpekler gibi vahşi hayvanlardan korunmak için kullanılır.. Ama son dönemlerde bazı ülkelerdeki toplumsal olaylarda da yaygın kullanım alanı bulmuştur. Bunun nedeni çok yüksek tahriş edici özelliklerine rağmen ölümcül olmayan bir gaz olarak bilinmesidir.

Biber gazının tahriş edici ve mikrobik olmayan ani iltihabi  etkileri 15-30 dakikada biter. Asıl etkisi göz,boğaz,solunum,burun başta olmak üzere kulak-burun-boğaz üzerinedir. Biber gazına aniden maruz kalındığında, gözlerde ani yanma, aşırı gözyaşı, ciltte acıma, yanma, burunda-genizde yanma, tıkanma, öksürük, burun akıntısı ve aşırı huzursuzluk görülür. Ayrıca gözlerde geçici körlük de yapar. Cilde özellikle temas ettiği yerde acıma-ağrı-yanma duyusu çok aşırı rahatsız edicidir.Ani ve ağrılı öksürük, boğaz-göğüste yanma hissi, solunum zorluğu oluşarak solunum güçleşir, geçici olarak nefes alma koordinasyonu bozulur. Etkili olduğu organlarda kalıcı bir hasar beklenmese de akut etkileri çok rahatsız edici ve kişiyi paniğe sevk eder.

Biber Gazına Maruz kalındığında öncelikle yapılmaması gerekenler;

Acı biber yediğimizde refleks olarak ilk yaptığımız şey su içmektir; biber gazının cilde temasında da ilk etkisi acıtmak olduğu için böyle bir istek doğar. Bu nedenle hemen su ile ovmak yada içmek iyi bir şey değildir. Çünkü suyun etkili olabilmesi için biber gazının kötü etkilerinin olduğu yere en az 30 dakika kadar soğuk uygulamak gerekir. Az suyla o bölgeyi  ovmak,kaşımak kesinlikle doğru değildir. Ciltteki huzursuzlukta ilk refleksimiz yine ovmak, kaşımak olacaktır. ancak biber gazı maruziyetinde bundan da sakınmak gerekir. Çünkü kaşımak ve ovmak etkinin daha da derinlere ulaşmasına ve etkinin daha da artmasına yol açar.

Yapılması gerekenler:

Biber gazının neden olduğu etkilerden kurulmak kolay değildir. Herkesin tepkisi  farklıdır. Ama  yine de vakit kaybedilmeden yapılması gerekenler şöyle listelenebilir;

– Acı hissini azaltmak için biber gazının değdiği yere tam yağlı süt uygulamak yararlıdır. ancak bunu yoğun bir şekilde ovarak yapmak uygun değildir. Bir havluya batırılmış sütün cilt üzerine konulması, cilde geçecek şekilde sütün damlatılması acıyı azaltacaktır. Eğer o an süt bulunamazsa yanan bölgeye soğuk krema ya da yoğurt da hafifçe sürülebilir. Süt tekniği geçici rahatlama sağlar ancak biber gazı içindeki kimyasalların ciltten atılmasına etkisi yoktur.

– Ani yoğun bir şekilde ciltte büyük bir alanın maruziyetinde cilt deterjanlı suyla ovmadan yıkanabilir. Bunun için 1 ölçü bulaşık deterjanı, 3 ölçü soğuk su olmak üzere hazırlanabilir. Bu karışım  ılık ya da sıcak su kullanılması uygun değildir. Biber gazının içerisindeki bileşikler uzun süre etkili olduğu için hazırlanacak deterjanlı suyun bol olması, 4 litreden az olmaması önerilir. Eğer mağdur  kimyasallara aşırı duyarlıysa daha fazla irritasyondan kaçınmak için kokusuz ve renksiz deterjanlar kullanılabilir.

– Eğer gaz yüze gelmişse aynı orandaki deterjanlı su kullanılabilir. Bu karışım bir geniş tasa konulup yüzün o bölgesi tasa daldırılabilir. Bu tasa yüz en az 15 saniye aralıklarla daldırılırken gözler,ağız sıkıca kapalı olmalı, nefes tutulmalıdır. Baş tastan çıkarılınca derinden ve normal nefes alınmalıdır. Gaza maruz kalanlanlar için bu işlem birkaç kez tekrarlanmalıdır. Gazın geldiği bölgelerin özellikle de yüzün ellerle veya başka bir şeyle ovulması uygun değildir. Bu işlemin 4-5 defa tekrarından sonra yumuşak bir bezle ya da deterjana daldırılmış bir havluyla yüzün o kısımları yumuşakça silinir. Ancak yine de yangı şikayetlerinin tekrarlamasını beklemek olasıdır, zamanla azalacaktır. Bu aşamadan sonra yüz soğuk suyla hafifçe yıkanabilir.

– Eğer biber gazı gözlere bulaşmışsa, kontakt lensler de varsa öncelikle onlar en kısa zamanda çıkarılır. Çünkü lenslerin gözde kalması gözün temizlemesini zorlaştıracak, şikayetlerin daha da artmasına neden olacaktır. Kontakt lensler gözde iken yıkama yapılmamalıdır. Gözlerdeki yaşarma doğal bir refleksdir hatta gazın atılması için faydalıdır da; hatta gazın atılım proçesini hızlandırmak için gözler salin solusyonuyla durulanabilir. Gazın bulaştığı yerleri Aluminyum veya magnezyum hidroksit gibi antiasitli suyla temizleme şeklinde uygulama varsa da bunun için önce gözlerin suyla durulanması sonra birkaç damla antiasid konulmuş suyla bu işlemin yapılması önerilir ancak deneyimi olmayan merkezlerde bunun uygulanması önerilmez.

Biber gazı öldürebilir!

Biber gazı ‘ölümcül değildir’ denilir. Kişilerde geçici bir çok istenmeyen ve rahatsız edici duruma yol açar; ölüme yol açmaz. Bileşiklerin bulunduğu kullanım kutusunun üzerindeki malzeme güvenlik formunda ölümcül bir doz bulunmamaktadır. Ancak biber gazının ölüme yol açtığına dair literatürde birkaç bilgi bulunmaktadır. Bu ölüm nedenlerinden biri anaflaktik reaksiyon sonucu olduğu bilgisidir.Anaflaksi kendisini şok, bilinç kaybı ve hava yolu obstruksiyonu şeklinde göstermiştir. Biber gazına bağlı ölüm için astım belki de en önemli risk faktörüdür. Anaflaktik reaksiyonlarda çok hızlı, anında ve uygun tedavi ancak yaşam kurtarıcıdır. Bu nedenle biber gazı spreyi bir oyuncak değildir. Çok zorunlu olmadıkça kesinlikle kullanılmamalıdır. Biber gazına maruziyet sonucu kalp krizi geçiren bir ülke olarak Türkiye uluslararası literatüre girmiştir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar