• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 564 Görüntülenme

Bilim Kurgudan Gerçeğe

Bilim Kurgudan Gerçeğe

Bilim Kurgudan Gerçeğe

Nike, bilim kurgu filmlerde gördüğümüz bir teknolojiyi gerçeğe dönüştürerek bağcığı kendi kendine bağlanabilen akıllı ayakkabı olan HyperAdapt 1.0’ı geliştirdi. Topuk kısmında yer alan sensörler sayesinde kullanıcının ayakkabıyı giydiğini algılayan ayakkabı, kullanıcının ayak ölçülerini de göz önünde bulundurarak bağcığı uygun sıkılıkta otomatik olarak kendi bağlıyor.Eğer kullanıcı bağcıkları sıkılaştırmak ya da gevşetmek isterse, ayakkabının yan tarafında bulunan artı ve eksi tuşlarını kullanarak bunu yapabiliyor.

Bilim Kurgudan Gerçeğe Dönüştü..

Bağcıkları otomatik olarak bağlanan ayakkabı hayalinin gerçeğe en yakın hali olarak karşımıza çıkan HyperAdapt 1.0’ın bağcıkların ne zaman gevşek ne zaman sıkı olması gerektiğini de algılayacak yeni bir versiyonunun önümüzdeki yıllarda geliştirilmesi hedeflenmektedir. Şarj edilebilir pille çalışan bu ayakkabı dolu şarj ile iki hafta kadar  kullanılabiliyor. İlk etapta Nike’ın fitness portalı Nike+ üyelerine satılacak ayakkabının 2016 yılı sonlarında tüm dünyada satışa sunulması bekleniyor. Beyaz, siyah ve gri olmak üzere üç renk seçeneği bulunan ayakkabının fiyatı hakkında ise henüz net  bir açıklama yok.

Bilim Kurgudan Gerçeğe

Bilim kurgu filmlerde gördüğümüz bu teknolojiyi hayata geçiren Nike firması bağcığı kendi kendine bağlanabilen bu akıllı ayakkabıyı topuğunda  bulunan sensörler sayesinde kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacak. Ayakkabıyı giydiğini algılayan ayakkabı, sahibinin ayak ölçülerini de göz önünde bulunduruyor. Bağcığını uygun sıkılıkta otomatik olarak kendisi bağlıyor. Şayet kullanıcı bağcıkları sıkılaştırmak veyahut gevşetmek isterse, ayakkabının yan tarafındaki artı ve eksi tuşlarını kullanarak yapabiliyor.

Kaynak: http://techcrunch.com/2016/03/18/ nike-self-tying-shoes

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar