• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 763 Görüntülenme

Bir kraliyet mücevheri

Biberiye, yüzyıllar boyunca şairleri ve tarihçileri büyülemiştir. Tüm dünyada tedavi, aromaterapi, yemeklik ve kutsal semboller olarak kullanımı eskilere dayanmaktadır. Eski Mısırlılar bahçe duvarlarını biberiye ile süslüyorlardı. Cezayir\’de gül bahçeleri için sınırlar biberiye bitkisi ile çiziliyordu. Roma\’da yine bahçe çitleri biberiyedendi. Ayrıca festivallerde genç erkekler ve kızlar kafalarında biberiyeden çelenk taçlar taşıyorlardı.

Karanlık çağlarda Roma askerleri biberiyeyi İngiltere\’ye getirdi ve manastır bahçelerinde de değerli bir bitki haline geldi. Macar Kraliçesi Elizabeth felç olduğunda her gün ona biberiye, lavanta ve mersin ağacı ile masaj yapılır ve sağlığını da bu sayede geri kazandığı söylenirdi.

Biberiye her zaman aşk ve hatıra ile özdeşleştirilip tıpkı bir müchever gibi itibar görürdü. Clevesli Anne, İngiltere Kralı VIII. Henry ile evlendiğinde altın tacı biberiye filizleriyle süslenmişti. Yine gelinler mutlu evliliklerin müjdecisi olarak buketlerinde biberiye taşırdı.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar