• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 795 Görüntülenme

Boğaz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Bademcik ve/veya boğazda enflamasyon, ağrı oluşur; yutkunma zorlaşır ve bazen ateş olur. Boğaz ağrısı ve yanması soğuk algınlığına eşlik eder. Streptokok enfeksiyonu görülen bir çocukta düşük dereceli ateş, iştah kaybı ve lenf benzerinde şişme olabilir. Büyük çocuklarda ateş yükselir, boğaz ağrısı daha şiddetlidir ve streptokok enfeksiyonunda yutkunma zorluğu olur. Sonbahar sonu, kış ve ilkbaha mevsiminde görülür.

Boğaz ağrısının başlıca nedenleri: Alerji, soğuk algınlığı virüsü veya başka bir virüs; A grubu streptokok bakteriler veya diğer bakteriler boğaz ağrısına neden olur.

Bulaşma yolu: Soğuk algınlığındaki boğaz ağrısı soğuk algınlığı gibi bulaşır; aktif streptokok enfeksiyonlu bir kişiden ise solunum salgısıyla direkt temas kurulduğunda bulaşır. Kişi streptokokları akut hastalık geçtikten aylar sonrasına kadar taşıyabilir fakat mikrop bulaştırmayabilir.

Süre: Soğuk algınlığıdaki boğaz ağrısı bir kaç gün sürer; streptokok enfeksiyonu da birkaç günlük tedaviyle iyileşir.

Boğaz Ağrısı Nedenleri ve TedavisiBoğaz ağrısı için Tedavi Yöntemleri: Sıcak sıvılar verilmeli; asitsiz içecekler ve yiyecekler verilmelidir; ağrı için asetaminofen verilebilir ancak bunun için doktorun streptokok enfeksiyonu olup olmadığını doğrulaması gerekir (ilacın erken dönemde verilmesi ağrıyı maskeleyebileceği için tanıyı güçleştirir). Streptokoklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotik tedavisine gerektirir.

Boğaz ağrısını önleme. Soğuk algınlığı ve streptokok enfeksiyonu olan bireylerle teması önleyin.

Doktora ne zaman aramalı? Doktora ne zaman haber verilmeli?
Boğazda veya bademciklerde sarımsı-beyaz lekeler görülürse; ateş 38.3 °C’nin üzerindeyse; boğaz ağrısından hemen sonra veya ağrı sırasında döküntü gelişirse; çocuk daha önce streptokok enfeksiyonu, romatizmal ateş, romatizmal kalp hastalığı ya da böbrek hastalığı geçirdiyse boğaz ağrısının streptokoktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için boğaz kültürü yapılması gerekir.

Komplikasyonlar: Streptokok enfeksiyonu ender olarak romatizmal ateş, romatizmal kalp hastalığı veya kızıla neden olabilir. Streptokok enfeksiyonun antibiyotiklerle iyileştirilmesiyle bu komplikasyonlar ortadan kaldırılabilir.

Boğaz ağrısı için evde yapılabilecekler şunlardır:
Yumuşak asitsiz içecekler ve yiyecekler
Asetaminofen gibi bir ağrı giderici
Gerekirse ateş düşürücüler.
Tuzlu suyla gargara (büyük çocuklar için); küçük çocuklar gargara yapamaz.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar