• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 698 Görüntülenme

Boğaz turları sefer saatleri

Boğaz turları sefer saatleri

Boğaz turları sefer saatleri

Boğaziçi’ne günümüzde vapurlarla ulaşmak mümkündür. Genellikle sabah ve akşam saatlerinde yapılan seferlere gün boyunca özel tur seferleri eklenmektedir. Boğaz seferlerinin büyük çoğunluğu sabah erken saatlerde farklı iskelelerden hareket ve uğraklarla Eminönü’nde sonlanmakta, akşamüzeri saatlerde ise Eminönü’nden hareket eden vapur ve motorlar yolcularını Boğaziçi semtlerine ulaştırmaktadır. Kadim İstanbul ve Boğaziçi sakinleri içlimandan Boğaz’a giden seferleri “Azimet”, Boğaz’dan dönen seferleri ise “Avdet Seferleri” olarak zikrederler.

Boğaz turları sefer saatleri

İstanbul’u ve Boğaziçi’ni tanımanın en hoş deneyimi şüphesiz Boğaz turlarıdır. Bugünlerde en rahat Boğaz turlarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu Şehir Hatları İşletmesi düzenlemektedir. Eminönü Boğaziçi İskelesi’nden sabah ve öğlen saatlerinde hareket eden uzun ve kısa turlar tarifelerde yer almaktadır. Şehir hatlarının “Uzun Boğaz Turu” vapuru yıl boyu her günü saat 10.35 kalkışla Eminönü’nden hareket eder, Beşiktaş, Kanlıca, Sarıyer ve Rumeli Kavağı iskelelerine uğrayarak Anadolu Kavağı’na varır. Anadolu Kavağı’nda yaklaşık üç saat bekleyen vapur, saat 15.00’de dönüş seferine başlar; gidiş yolunda uğradığı iskelelerde bıraktığı yolcuları alarak Eminönü’ne döner. “Kısa Boğaz Turu” vapuru ise yaz sezonunda her gün, kış tarifesinde hafta sonu ve tatil günlerinde saat 14.30’da Eminönü’nden hareket eder, Ortaköy İskelesi’ne uğraklı yaklaşık iki saatlik bir tenezzüh seferi gerçekleştirerek hareket ettiği iskeleye döner.

Boğaz turları sefer saatleriYaz aylarında uzun ve kısa turlara farklı saatlerde seferler eklenerek, yoğun yolcu talebi karşılanmakta, cumartesi akşamları canlı müzik eşliğinde “Mehtap Seferleri” de geleneksel olarak düzenlenmektedir.Şehir Hatları seferlerine ilave olarak, muhtelif Deniz Motorları Kooperatifleri tarafından Eminönü, Kabataş, Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy kalkışlı düzenli turlar yapılmaktadır. Haftasonlarında Avcılar ve Bostancı gibi çevre yerleşim yerlerinden de hareket eden Boğaz turları düzenlenmektedir. Birçok özel turizm acentası ve organizasyon şirketinin özel teknelerle düzenledikleri rehberli turlarla, yerli ve yabancı misafirler Boğaz hakkında bilgilendirmektedir. Bazen de düğün gibi eğlenceli gezilere mekân olan Boğaziçi, en kısası bir saat, kararı iki saat olan turlarda, Boğaz’ın incileri köprülerin altından geçilmekte, saray, kasırlar ve yalılar yakından temaşa edilmektedir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar