• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 670 Görüntülenme

Boşanmanın çocuk üzerindeki etkileri

Boşanmanın çocuk üzerindeki etkileri

Boşanmanın çocuk üzerindeki etkileri

Her anne baba için çocuklarını kendilerine göre daha iyi koşullarda büyütmek, sosyal açıdan daha donanımlı, olumlu ve kültürlü olmasını sağlamak birinci hedeftir. Elbetteki bu hedef boşanma sonrasında da geçerlidir. Bu sebeple hem anne hem babanın her türlü davranış ve düşünceleriyle çocuklarına örnek olmaları gerekmektedir. Çocuk anne veya babayı yeterince göremez ya da yeterince örnek almak istemezse sorumsuz veya yanlış kişileri örnek alabilirler.
Hakim boşanma sonucu çocukları annenin ya da babanın yanına vermektedir. Çocuk daha az gördüğü, ebeveyn ile geçireceği vakti hayal etmekte, o ana ait görüntüler çocuğun rüyalarını süslemektedir. Bu sebeple ebeveynle geçirilecek zaman çocuk için doyurucu olmalıdır.
Bu, çocuğun her istediğinin alınması şeklinde maddî yönde düşünülmemelidir. Çocuğun ebeveynle daha çok ve kendisine hitap edebilecek bir şekilde konuşması, çocuğun sorunlarıyla ilgili konularda dertleşmesi, kaliteli zaman geçirmesi gereklidir. Çocuk anne ve babası ile gurur duyabilmelidir.

Boşanmanın çocuk üzerindeki etkileri

Çocuğun yanında bulunduğu anne veya babasından bir süreliğine alınması ve birlikte yapılabilecekler için çocuğa verilen sözler tutulmalı, yerine getirilemeyecek sözler verilmemelidir. Çocuğa söylenen buluşma saatlerine uyulmalı, buluşma unutulmamalı, gecikme olacaksa mutlaka daha önceden çocuk ve evdeki ebeveyn haberdar edilmelidir.

Ebeveyn hiçbir şekilde çocuğa yalan söylememeli, çocuğun güvenini sarsmamalıdır. Ayrılan ana baba birbirine düşmanca davranmamalı, birbiriyle çocukları hakkında konuşabilmeli, en azından çocuğun yaş günlerinde bir arada bulunmalıdırlar. Anneler veya babalar gününde, kendi gururlarını bir yana bırakıp, medenice çocukla birlikte çıkarak hediye almalı, tebrik kartı ya da telefonla birbirlerini kutlamalıdırlar. Çocukların da gelecekte, kendileri gibi, mutsuz evlilikler yaparak boşanmamaları için çalışılmalıdır. Bunun için her iki tarafın da birbirlerinin hatalarını aff etmesinin bir büyüklük olduğu gerçeği çocuklara aşılanmalıdır. Çocukların karşı cinse ve evliliğe olumsuz bakmamaları için çaba harcamalıdırlar. Üzüntüleri, öfkeleri, kıskançlıkları kaygıları çocuğa yansımamalı, suçluluk hissi verilmemelidir. Anne babanın ikisi de çocuğu takip etmeli, yalnızlık duygusu yaşamasına engel olmalı, duygularını anlamalı, daima ulaşılabilir mesafede olduğunu hissettirmelidir.

Sonuçta anne ve babalar boşanma duygusunun yaratmış olduğu olumsuzluklarla ne kadar çabuk baş edebilir, hayatlarını düzene sokabilirlerse çocuk için de yeni hayat tarzlarına uyum o kadar çabuk olcaktır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar