• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 693 Görüntülenme

Boşanmanın Sonuçları Nelerdir?

Boşanmanın Sonuçları Nelerdir

Boşanmanın Sonuçları Nelerdir?

Boşanan kadın iddet beklemek zorundadır. İddet yeni bir evlilik yapmak için beklenir. Kadın kesin olarak hamile olmadığını bilse de yaklaşık 3 ay iddet beklemelidir. Birinci ya da ikinci boşanma hakkını kullanan eşler, boşanma kararı sonrasında pişmanlık duyup tekrar birleşmeye karar verirlerse iddet sonuna kadar beklemek zorunlulukları yoktur. Buna göre, eski eşine dönmek için iddetin sonu beklenmezken, yeni evlilik yapabilmek için iddeti bitirmek farzdır. İddet bekleyen kadın kapıya konmaz, eski eş iddet müddetince boşadığı eşin geçimini sağlamak ve onu evinde –ayrı bir odada ve cinsel beraberlik yaşanmadan- misafir gibi ağırlamak zorundadır. Şayet henüz iddet bitmeden birbirlerine ilgi duyar ve cinsel olarak beraber olurlarsa tekrar evlilik hayatına dönmüş sayılırlar. Şu kadar var ki bu durumda bir boşanma hakları eksilmiştir.
Kadın nikâh esnasında anlaştıkları mehrini almamış ise, boşanma esnasında alır. Bunun dışında iddet nafakasını da alır. Şayet çocuk yoksa bunun ötesinde kendisini boşayan kocasından alacak bir hakkı bulunmamaktadır. Günümüz hukuklarınca takdir edilen, ömür boyu yoksulluk nafakası şeklinde bir hak, İslâm fıkhı açısından söz konusu değildir. Kadının böyle bir nafaka alması kendisine helâl olmaz.
Kur’an’da, kadının erkeğe, erkeğin kadına maddeten ve mânen zulmetmesi doğru karşılanmamıştır. Kimse kimseye zulmetmemelidir. Ancak her iki taraf haklarını almalı, karşısındakinin haklarına saygı göstermelidir. Boşanma kararı verdiği için kadın suçlu sayılamayacağı gibi, erkek de suçlu görülerek hem boşandığı eşine, hem de yeni evlendiği eşine ömür boyu nafaka vermek gibi ağır bir yükün altına sokulmamalıdır. İşte İslâm bu hususa dikkat çeker ve mutluluğu yakalayamayan eşlerin -kusurlu ister erkek ister kadın olsun fark etmeksizin- medenice ayrılmayı bilmelerini ve ayrılırken de birbirlerinin özellikle maddî haklarına saygı göstermelerini, zerre kadar zulmetmeyi düşünmemelerini talim eder.

Boşanmanın Sonuçları Nelerdir?

Sonuç olarak eşler sabırla, fedakârlıkla evlilik hayatını sürdürme gayretinde olmalı, sudan bahanelerle boşanma kararı almamalıdırlar. Bununla birlikte, tarafların anlaşamamaları halinde boşanma önüne setler konmamalıdır. Boşanmış erkek ya da kadın, kusurlu/illetli bir birey olarak görülmemelidir. Belki de bu kimseler diğerlerine nazaran hayat tecrübesi açısından daha tecrübeli, gelecek hayat açısından daha sabırlı kimselerdir. Boşanma sonrasında gerek eski eşlerin gerekse ailelerinin birer hasım halini alması, diyalogların sıfırlanması, birbirleri aleyhine ağıza alınmayacak türden hakaretlerde bulunmaları Yüce Allah’ın müslüman toplumda olmasını arzulamadığı olumsuz tavırlardır. Müslümanlar düğünlerinde, boşanmalarında,ölümlerinde itidalden ayrılmamalı,her ortamda erdemli davranışlar sergilemelidirler.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar