• 3 sene önce
  • 1 Yorum
  • 1961 Görüntülenme

Boy Uzaması Neye Bağlıdır?

Herkesin ortak hayalidir uzun bir boya sahip olmak. Güzellik çağımızda sağlık kadar önemli sayılıyor neredeyse. Hem sağlıklı hemde güzel olmak, bir ortama girdiğiniz zaman fark edilmek, insanlardan güzel sözler duymak gününüzün iyi geçmesine kendinizi iyi hissetmenize neden olur.

Eskiden kalma yanlış bir düşünce vardır boy uzaması ile ilgili. Derler ki gençler 16 yaşına girdiğinde artık boy uzamaları durur. Yanlış bir düşüncedir bu. Çünkü boy uzaması hem genetiğe hemde beslenmesine, yaptığı sporlara, hayat koşullarına bağlıdır.

Boy uzamasının büyük bir kısmı aileye bağlıdır. Yani genetik faktörler boy uzamasını % 60-70 oranında etkiler. Geri kalan kısım ise kişinin kendisine bağlı bir durumdur. Boy uzaması büyüme plaklarına bağlı olarak gelişen bir durumdur. Genelde büyüme plakları 21 yaşına kadar açıktır. Bu yaştan sonra büyüme plakları ağırlaşır ve bir süre sonra tamamen kapanır. Önemli olan bu süreyi olabildiğince uzatmak ve iyi değerlendirmek.

Eğer büyüme plaklarınız kapanmamış ise vücudunuzda bulunan büyüme hormonlarını tetiklemeli ve boyunuzun biraz daha uzamasına imkan vermelisiniz.

Bol su ve süt içmek boy uzamasında en etkili yoldur.

Günde en az 6 saat uyumaya özen göstermelisiniz. Çünkü büyüme hormonları gece uykusunda çalışır.

Dengeli beslenin özellikle çinko, fosfor ve manganez bakımından zengin gıdalar tüketin.

 

Yorumlar & Görüşler

Daha önce 1 yorum gönderilmiş. Siz de yorumunuzu gönderin!
  • annem ve babam 168 169 boyunda ben ise 185 im 15 yasimdayim agustosta 16 ima gireceğim voleybol oynuyorum boyumun uzun olmasi gerek 1.95 olma ihtimalim varmıdır?

    • 0
    • 0

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar