• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1080 Görüntülenme

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatı olmak isteyen çoğu kişide burun ucunun aşağıya dönük ve geniş olması söz konusu olduğundan, burun ucunu oluşturan kıkırdaklar da küçültülür ve şekillendirilir. Ülkemizde estetik amaçlı olarak en sık yapılan ameliyatlar burun ameliyatlarıdır. Ameliyatta yapılan işlemler kişinin burun ve yüz yapısına göre farklılıklar gösterir. Burun üzerindeki çıkıntıyı oluşturan kemik ve kıkırdağın fazla kısmının alınması, genellikle şikayet nedeni olan büyük ve kemerli burunların yandan görünümünü düzeltir. Bu işlem yapıldıktan sonra önden bakıldığında burun kemiklerinin arasının açık ve tabanının geniş kalması nedeniyle, burun kemiklerinin her iki yanda yanak kemikleriyle birleştiği hat boyunca kesilerek ortaya yaklaştırılması gerekmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uzun burunlarda ayrıca her iki burun boşluğunu birbirinden ayıran ve “septum” ismi verilen duvarın alt ucundan da bir miktar kıkırdak çıkarılarak burun kısaltılır. Burun ameliyatı sırasında eğer varsa burun tıkanıklığına neden olan septum eğrilikleri de düzeltilmelidir. Buraya kadar anlatılanlar genellikle tamamen burun deliklerinin içinden yapılan kesilerle gerçekleştirilen ve bütün kısımların küçültülerek şekillendirildiği tipik bir burun ameliyatında yapılan işlemlerdir. Burnun güzel olan bölümlerinin oldukları gibi korunması, ameliyat sürecini kolaylaştırdığı ve sonucun doğal görünmesine katkıda bulunduğu için gereksiz işlemlerden kaçınılması önemlidir. Bazı kişilerde yalnızca burun ucuna ya da yalnızca burun kemerine yönelik işlemler yeterli olabilir. Birçok kişideyse iyi bir görünüm ve solunum işlevi kazandırabilmek için burnun bazı kısımlarını desteklemek, hatta büyütmek gerekir.
Bu tür ameliyatlarda cerrahın daha fazla görüş alanına gereksinimi olduğundan, çoğu kez burun delikleri arasındaki deriye de kesi yapılarak “açık teknik” adı verilen yaklaşım tercih edilir.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılıyor? kısaca; Burun yapılarını desteklemek için burun septumu, kulak ya da fazlaca destek gerektiğinde kaburga kıkırdaklarından yararlanılarak burun çatısı desteklenir, genişletilir, büyütülür ya da yeniden oluşturulabilir.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar