• 6 ay önce
  • 0 Yorum
  • 431 Görüntülenme

Çalışırken gülmenin faydaları

Çalışırken gülmenin faydaları

Çalışırken gülmenin faydaları

Patronlarının gözünde inandırıcılıklarını kaybedecekleri korkusuyla çok az çalışan mizah anlayışını işyerine taşıyabiliyor. Ustalıkla yapılan mizah ise, işyeri için yararlı sonuçlar doğuruyor. İşyerinde mizah hayati bir ihtiyaç mı? Yapılan anketlerde çalışanların yüzde 96’sı bunu vazgeçilmez, çok önemli ya da önemli olarak nitelendiriyor. Halbuki çalışma ortamımıza baktığımızda uygulayanların sayısının çok az olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni yaptığımız şakaya gülünmediği takdirde kendimizi küçük düşmüş hissetmekten korkmamız ya da yöneticimizin böyle samimiyetlere tolerans göstermemesi olabilir. Peki, iş hayatındaki ciddiyeti vurgulamak için illa ciddi görünmek gerekli mi?

Çalışırken gülmenin faydaları

Birçok çalışan yapacağı şakayı kafasında döndürüp döndürüp duruyor, sonra da beğenmeyip espri yapmaktan vazgeçiyor. İçinizde tuttuğunuz mizahı açığa çıkarmanın pek çok yolu var. Günümüzde artık çoğu şirkette çalışma ortamları açık ofisler şeklinde düzenleniyor. Herkes bir arada oturduğu için telefon konuşmalarınız ya da yanınıza gelen başka bir kişiyle aranızdaki konuşmalar birçok kişi tarafından duyuluyor. Mizah konusundaki gücünüz işte bu noktada devreye giriyor. İkili konuşmalarda yaptığınız espriler ister istemez sizi dinleyen diğer insanların da enerjisini değiştirebiliyor.

Çalışırken gülmenin faydaları

Fakat müstehcen şakalara  dikkat etmek gerek. Çünkü bazen yapılan espriler ağır ve kırıcı olabiliyor. Bir başkası üzerinden espri yapmak her zaman daha kolay olduğu için ilk başvurulan yöntem bu olabiliyor ancak bu tarz espriler başkaları açısından o kadar da komik olmayabilir. Üstelik espri konusu yaptığınız kişi için tahmin ettiğinizden çok daha yıkıcı sonuçlar yaratabilir. Gülerek yapılmış yaralayıcı bir söz karşısında insan kendisini nasıl savunabilir ki? Üçüncü kişilerle ilgili şakalarda zarar vermeye  varabilecek kadar ince bir çizgi söz konusu. İşyerinde gülmek, hep beraber yapılması gereken bir eylem, birileri üzerinden değil.

Çalışırken gülmenin faydaları

Çalışırken gülmenin faydaları

İnsanın kendisiyle dalga geçebilme yetisinin önemi vardır. Kendinizle nazikçe dalga geçebilmeniz buzları eritiyor, kimseyi tehlikeye sokmuyor ve kişinin kendi kapasitesine mesafe alabildiğini ortaya koyuyor. Kendisiyle dalga geçebilen insanın, kolektif aidiyetiyle dalga geçmesi de böylece zor olmuyor.

Kendi ekibini ve hatta şirketi şaka konusu yapabiliyor. Kendisiyle dalga geçebilen kişi çevresinde mütevazı ve özgüvenli bir etki bırakırken aynı zamanda kolay ilişki kurulabilen bir kişi izlenimi de veriyor. Bu da iş ortamının rahatlamasını sağlıyor.

Çalışırken gülmenin faydaları

Çalışırken gülmenin faydaları

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar