• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 844 Görüntülenme

Çapraşık dişlerin tedavisi Ortodonti

Çapraşık dişlerin tedavisi olarak tanımlanan Ortodonti; baş boyun bölgesindeki iskeletsel ve dişsel sorunların teşhisi,önlenmesi ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır.. Diğer tedavi dallarında olduğu gibi erken teşhis, orotdontik bozuklukların önlenmesi ve düzeltilmesi için çok önemlidir.Ortodontik sorunlar, çocukluk çağında başlayabilceği gibi, diş kaybı, dişeti rahatsızlıkları gibi problemlere bağlı olarak erişkin yaşta da olabiliyor. Bu problemlerin düzeltilmesi,estetik sorunu çözmekten öte dişlerin sağlıklı olmasını sağlamak ve ömrünü uzatmak açısından da önemlidir.

Çocuklarda ortodonti

Çocuklarda ortodontik muayene,ilk dişlenmenin başladığı 5-7 yaş civarında olmalıdır. Bu yaşlarda yapılacak muayene ile hem dişlerde oluşabilecek kapanış sorunları,hem çenelerin iskeletsel bozuklukları teshis edilebilir.Ortodontik sorunlar, bademcik, geniz eti,ağız solunumu veya atipik (bebeklik) yutkunması sonucunda da ortaya çıkabilir.Çocuk ortodontisindeki esas amaç, ortodontik soruna neden olan etkeni ortadan kaldırmaktır.Bazen  basit önlemler sayesinde , hiç tel ya da damaklık takmadan  da ortodontik bozukluklar durdurulabilir.Çocuklarda uygun önlemler alınıp, etken ortadan kaldırılırsa ortodontik ve ortopedik sorunlar belli seviyede düzelme gösterebilirler.

Ortodontide ideal tedavi zamanı, problemin şiddetine bağlı olarak, ortodonti uzmanı tarafından belirlenir. Basit dişsel sorunların tedavisi genelde tüm dişlenmenin bittiği 12 yaşına kadar ertelenebilir. Bununla beraber özellikle 1. büyük azı dişlerini ilgilendiren sorunlar, süt dişlerinin erken kaybı ile ortaya çıkan sorunlar ve çenelerin iskeletsel sorunları daha erken yaşta tedavi edilmesi gereken problemler listesindedir. Özellikle alt ve üst çenenin konumlarıyla ilgili sorunlar, çocuğun büyüme potansiyeli kullanılarak düzeltildiği için, 7-8 yaş civarında tedaviye başlanır.

Erişkinlerde Ortodonti

Toplumdaki gelişim ve sosyal ilerleme ile birlikte, erişkin ortodontisi ihtiyacı da artmıştır. Güzel bir diş dizisi hem iş  hem de sosyal yaşantıda  oldukça önemlidir. Değişen ortodontik materyaller  ve teknikler sayesinde günümüzde oldukça fazla sayıda erişkin  ortodontik  tedaviyle sağlıklı ve güzel bir diş dizisine sahip olarak hayata daha mutlu gülümsemektedir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar