• 8 ay önce
  • 0 Yorum
  • 581 Görüntülenme

Cep telefonu neden patlar?

Cep telefonu neden patlar

Cep telefonu neden patlar?

Bir cep telefonunun patlamasının birkaç nedeni vardır. Bunların biri telefonda kullanılan bataryadır. Piyasadaki birçok telefonda lityum iyon batarya bulunur. Bunun sebebi lityumun hafif olması ve büyük miktarda enerji depolayabilme özeliğine sahip olmasıdır. Lityum iyon bataryalarda, tıpkı standart pillerde olduğu gibi iki çeşit elektrot bulunmaktadır. Biri pozitif yüklü katot, diğeri de negatif yüklü anot. Şarj esnasında lityum iyonlar katottan anota doğru hareket ederler.

Cep telefonu neden patlarTelefonu kullanmaya başladığınız zaman ise iyonlar bu defa ters yöne, anottan katota doğru gider. Bu iki elektrotun arasındaki organik bir çözücü olan ve tutuşabilen elektrolitler bulunuyor ve bu kimyasallar, iyonların daha kolay hareket etmesini sağlıyor.

Cep telefonu neden patlar?

Burada aslında önemli olan anot ve katotun kesinlikle temas etmemesi gerektiğidir. Çünkü bu elektrotlar birbirine dokunduğu zaman kısa devre meydana gelir ve bataryadaki bütün enerji ortadaki elektrolitlere aktarılır. Bunun sonucunda da açığa çıkan yüksek miktarda ısı, telefonun birden alev almasına neden olmaktadır. Bu teması önlemek içinse üreticiler anot ve katot arasına bir ayırıcı yerleştirmiştir. Ancak, günümüzde cep telefonlarının eskisinden çok daha ince yani bu durum, elektrotların birbirine yaklaşması anlamına geliyor ki) tasarlandığı, tüketicilerin de giderek daha çabuk şarj olan ve daha uzun ömürlü bataryalar istediği düşünülürse güvenliği sağlamak giderek zorlaşaktadır.

Cep telefonu neden patlar

Cep telefonu neden patlar

Telefonun patlamasına neden olabilecek başka bir etken, telefonu daha fazla enerji yolu ile, hızla şarj etmeye çalışmaktır. Bu da bataryanın kısa devre yapmasına sebep olur. Uzmanlar bu durumun önlenmesi için şarj aletinin ve bataryanın uyumlu olması gerektiğini belirtiyor. Öte yandan, telefonu 00C’nin altında bir sıcaklıkta şarj etmek de kısa devreye yol açabiliyor.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar