• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1435 Görüntülenme

Çikolata köpekler için neden zararlı?

Çikolata köpekler için neden zararlı

Çikolata köpekler için neden zararlı?

Çikolata köpekler için zararlı bir besindir ve köpeklerde en fazla rastlanan yirmi zehirlenme nedeninden biridir. Bu durumun sebebi çikolatanın içindeki teobromin maddesidir. Kimyasal yapı olarak kafeine benzeyen ve uyarıcı özelliği bulunan teobromin kakao çekirdeklerinin yanında çay yapraklarında da bulunmaktadır.

Köpekler için öldürücü olan teobromin miktarı 300 miligram/kilogramdır. Bir maddenin zehirlilik ölçüsünü gösteren bu değer, kimyasal maddenin maruz kaldığı canlıların yarısının ölümüne neden olan madde miktarıdır ve canlının kütlesine bağlı olarak ifade ediliyor. Yani kütlesi 3 kg olan bir köpek için teobrominin öldürücü dozu 900 miligramken, kütlesi 10 kg olan bir köpek için bu değer yaklaşık 3000 miligramdır.

Çikolata köpekler için neden zararlı?

Teobromin köpeklerin kan damarlarında genişlemeye, kan basıncında düşmeye, kalp atışlarının hızlanmasına ve ritim bozukluğuna yol açar. Bunların yanı sıra ayrıca kusma, ishal ve kas spazmı gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Çikolata köpekler için neden zararlı

Çikolata köpekler için neden zararlıdır?

Farklı çikolata türlerinin içeriğindeki teobromin miktarı çeşitlidir. Siyah çikolata, içindeki kakao oranı yüksek olduğu için köpekler için daha tehlikelidir. Mesela pasta yapımında kullanılan siyah çikolatadaki teobromin miktarı sütlü çikolatadakinden yaklaşık olarak 7 kat daha fazladır.

Aslına bakılırsa çikolata kediler için de zehirlidir, fakat kedilerde öldürücü dozun miktarı köpeklerdekinden daha düşüktür. Yani daha az miktardaki teobromin (aynı kilodaki bir köpekle karşılaştırıldığında) bir kedi için öldürücü olabilir. Ama kedilerde şekerli tadı algılayan tat algılayıcılar bulunmadığından çikolata yeme istekleri çok güçlü değildir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar