• 12 ay önce
  • 0 Yorum
  • 500 Görüntülenme

Çikolata yiyerek zayıflamak mümkün mü?

Çikolata yiyerek zayıflamak mümkün mü?

Çikolata yiyerek zayıflamak mümkün mü?

Yemeklerden önce ve sonra çikolata yemenin en yeni kilo verme taktiği. Ancak gerçek olamayacak kadar iyi değil mi? Kilo vermek için çikolata yiyin diyor sinirbilimci Will Clower, Ph.D. yeni kilo kaybı kitabın başlığında. 20 dakika önce çikolata yiyin ve beş dakika sonra öğle yemeği ve iştahınızı yüzde 50’ye kadar düşürecek bir akşam yemeği. Bu, gerçek olamayacak kadar iyi, bu nedenle çikolatalı diyetin gerçekten de ağırlığını kontrol edip etmediğini öğrenmek için biraz araştırdık.Çikolata yiyerek zayıflamak mümkün görünüyor…

İtalya’daki L’Aquila Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmada, üst üste 15 günlüğüne günde bir kez bitter çikolata yediğini insanlar insülin direnci potansiyelini neredeyse yüzde 50 oranında azalttığı görülüyor.

Araştırmacılar, flavonoidleri insülin direncini azalttığı için, kilo verme uzmanı ve bir dahiliyeci Sue Decotiis, MD, koyu renkli çikolatada şekeri kan dolaşımına yavaşlatan sağlıklı yağlar bulunduğunu belirtiyor. Bu, yağ hücrelerine şeker vermeyi planladığı korkunç insülin salyangozunu önlemeye yardımcı olur. “İnsülin sivri uçları vücudun yağ yakıcı mekanizmalarını kapattı ve birkaç saat sonra tekrar aç ol” dedi. Zamanla, aynı zamanda insülin direncine ve diyabete neden olabilirler.

Çikolata yiyerek zayıflamak mümkün

Çikolatadaki anti-inflamatuar bileşenler, iyi magnezyum içeriğiyle birleştiğinde vücuttaki ağrı hissini azaltır. Bunun sonucunda vücudunuz sağlıklı olduğunda sporla kilo vermek daha kolay bir hale gelecektir. Bitter çikolata, vücudun yağ asitleri sentezlemesini etkiler, sindirimi azaltarak karbonhidrat ve yağ emilimini azaltır. Böylece bitter çikolata yemek, sizi tok tutar. Ancak çikolata seçimini doğru yapmalısınız, yiyeceğiniz çikolata en az %70 kakao içermelidir.

Çikolatanın Sağlığa Faydaları

Bu arada, İsviçre bilim insanları koyu çikolatanın yani bitterin stresin metabolik etkilerini azalttığını keşfetti ve Kopenhag Üniversitesi araştırmacılar, normal çikolatanın tatlı, tuzlu ve yağlı gıdalar için istekte bulunduğunu gösterdi. Bu yalnızca, koyu çikolataya (yani, en az yüzde 70 kakaodan oluşan türlere) ulaşırsanız işe yarar. Decotiis, “Beyaz ve sütlü çikolata, şeker eklenmekte ve süt (ayrıca bir şeker türü) içeriyor; koyu çikolata ise daha az şeker eklenmiş, tekli doymamış yağ asitleri içeriyor ve yediğiniz miktarı azaltan acı tadlara sahip” dedi.

Ayrıca, çikolatanın kilo kaybı avantajlarını çikolatanın baş parmağınızın ucundan daha büyük olmaması gerektiğini söylüyor. Decotiis, bundan daha fazlasını yiyin ve yalnızca şeker ve yağda aşırı yük yaratmakla kalmazsanız, aynı zamanda akşam yemeğinizi de mahvedebilirsiniz “diyor.

28.3 gram bitter çikolata yüzde 60 kakao içeriği ile 170 kaloridir. Bitter çikolatanın faydalarından yararlanmak için aşırıya kaçmadan haftada 2-3 kez tüketebilirsiniz.

Çikolata yiyerek zayıflamak mümkün mü?

Çikolata yiyerek zayıflamak mümkün mü?

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar