• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1615 Görüntülenme

Cilt kanserinin belirtileri ve çeşitleri

Birçok cilt kanseri çeşitlerinden en çok görülenleri hakkında bilgiler aşağıdaki gibidir;

Bazal hücreli kanserler: Bu kanser türü en dış tabaka olan epidermisteki hücrelerden kaynaklanmaktadır.. Her 10 cilt kanserinden yaklaşık olarak sekizi bazal hücreli kanserlerdir. Bu cilt kanserleri yavaş büyür, nadiren yayılım yapar. Bazal hücreli kanserlerin nerede ise yarısında 5 yıl içinde yeni cilt kanseri görülebilmektedir.

Melanomlar: Çok daha ender görülen cilt kanserleridir, melanom dışı kanserlerin vücudun diğer bölgelerine yayılımı çok nadirken, melanomlar sıklıkla çevre dokuya ve vücudun diğer bölgelerine yayılır. Aktinik keratozis ise zamanla cilt kanserine dönüşebilecek özel bir cilt hastalığıdır. Fazla güneş ışığına maruz kalma sonucunda ortaya çıkar. Solar keratoz olarakta bilinen ciltte küçük, kaba ve pürüzlü, pembe-kırmızı ya da ten renginde lezyonlardır. Genellikle bir bulgu vermezler ve çok sık olmamakla birlikte kansere dönüşebilirler. Aktinik keratoz gibi kansere dönüşebilecek diğer cilt lezyonlarının kansere dönüşmeden çıkarılması gerekebilir, bu nedenle doktorunuza düzenli olarak kontrollere gitmelisiniz. Bazı cilt tümörleri de iyi huyludur, nadiren kansere dönüşürler. Bu tümörler; benlerin çoğu, seboreik keratoz, hemanjiyoma, lipom ve siğillerdir.

Yassı hücreli kanserler: Bu kanser tipi Epidermisteki yassı hücrelerden kaynaklanıyor. Her 10 cilt kanserinden yaklaşık ikisi yassı hücreli kanserlerdir. Yassı hücreli kanserler sıklıkla cildin hemen altındaki yağ dokusuna yayılma eğilimindedir ve nadiren de olsa lenf nodlarına ve vücudun uzak bölgelerine yayılabilir. Bunlar melanom dışı kanserlerdir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar