• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 731 Görüntülenme

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?‏

Cilt kuruluğu her mevsimde görülmektedir.Cilt kuruluğu cildin tahriş olmasına ayrıca kötü görünmesine neden olur.Cilt kuruluğundan kurtulamk sanıldıı kadar zor değildir aslında cildinizin nem dengesini korumanız ve sağlıklı beslenmeniz sonucunda cildiniz eski görünümüne kısa sürede kavuşacaktır.

Cilt kuruluğundan kurtulmak ve cilt kuruluğunu önlemek için uzmanların önerileri;

Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Sıcak su ile banyo yapmayın aşırı sıcak su cildinizin nem kaybetmesine neden olacaktır. Banyo yaparken ılık suyu tercih edin. Sıcak su, cilde nemini veren cildin doğal yağlarını daha çabuk azaltır böyle olunca cilt kuruluğu kaçınılmaz olur.

Yaşadığınız ortamlardaki özellikle evlerinizdeki havayı nemli tutmaya çalışın bunun için nem cihazı kullanabilirsiniz.Ayrıca kış aylarında peteklerinizin üzerlerine su kapları koyabilir ıslak havlular serebilirsiniz.Evinizdeki havayı nemi tutmanız cildinizin kurumasını önleceyecektir.

Kullandığınız ürünlere dikkat etmelisiniz özellikle alkol içeren ürünler ve sabunlar cildinizin kurumasına neden olacaktır.Daha çok doğal ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yüzünüzü sabunla yıkamayın yüzünüüz sıcak su ile yıkamayın.Yüzünüzü korumaya özen gösterin sabahları yüzünüzü soğuk su ile bir defa yıkamanız yeterli olacaktır.

Bol bol su içmeniz gerektiğini unutmamalısınız.Kış aylarında dahi olsanız su içmeniz gerektiğini unutmayın.

Soğuk havalarda cildinizi koruyun yüzünüz ve elleriniz soğuk havaya en fazla maruz kalan bölgelerinizdir.Bu nedenle kış aylarında cildinizi korumalısınız.Bu sayede ellerinizde ve yüzünüzdeki çatlaklardan kurtulabilirsiniz.

Giysilerinizin sentetik naylon kumaşlardan olmamasına özen gösterin.Pamuklu hava alan kumaşlar tercih etmeniz durumunda cildiniz hava alacaktır.Kullandığınız deterjanlarında cildinizi tahriş etme özelliği olabilir bu nedenle deterjan seçiminizede dikkat etmelisiniz. Ciltte ani bir kuruma ve incelme meydana gelir.Hormonal değişimle beraber bir tanı varsa cilt bakım kozmetiklerini daha yoğun yağ içeren ve onarıcı gücü yüksek, olanlardan seçmelisiniz. Piyasadaki pek çok marka, menopozdaki bu ani nem kaybı, kırışıklıklar, kuruluk ve cilt lekeleriyle ilgili her türlü sorunu çözmeye özel olarak üretmiştir.

Uzun süre duşta kalmamaya özen gösterin.Her gün duş almak zorundaysanız duşta kısa kalın.Fazla duşta kalmanız demek cildinizin susuz kalmasına yol açmak demektir.Eğer cilt kuruluğunu problemi yaşıyorsanız günde bir defadan fazla duş almayın.

Yazar: Yasemin Yılmaz

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar