• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1249 Görüntülenme

Çocuğun ilgi alanları

Çocuk, ilgi alanlarını bazı tecrübeler sonucu, öğrenme yoluyla geliştirir. Çocuk, yararlanacağı şeylere ilgi duyar. İlgiler, kişinin hayatında bir ihtiyacı karşıladıkları için süreklilik gösterirler. Zaten ilgi olmadan öğrenmede yeteri kadar olmamaktadır. Çocuğun ilgileriyle gelişmesi arasında bir paralellik vardır. Çocukta fiziksel ve zihinsel gelişmeye paralel olarak ilgi alanları da değişiverir. İlgilerin oluşumunda, çocuğa canlı model oluşturan daha çok anne ve babadır. Kitap okuyan, bir müzik aleti çalan, resim yapan, tiyatroya giden anne ve baba, çocuğuna olumlu bir model oluşturur. Fakat çocukta her zaman anne-babasıyla ilgili örnek oluşturmayabilir.
Çocuğa bazı alışkanlıkların kazandırılmasında anne ve babalara önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. Doğru ve güzel alışkanlıklar, çocuğun kişiliğinin daha hızlı gelişmesini sağlamakta. Mesela aile, çocuğuna okuma alışkanlığı kazandırarak onun zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimini hızlandırabilir.
Çocuğa okuma alışkanlığı kazandırabilmek için anne ve babanın, onun ilgi ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek kitapları seçmesi gerekir. Çocuğa okuma alışkanlığı kazandırırken, onun ilgisini keşfetmek şarttır. Bu konuda cinsiyet faktörünün rolü uzmanlarca araştırılmış ve kızdan erkeğe farklı konulara eğilim  olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmalara göre erkeklerin daha çok spor, macera, bilim konularına; kızların ise, romantik konulara daha çok ilgi duydukları görülmüştür.

Çocukta okuma ilgisinin oluşumunda anne ve baba modelinin rolü çok fazladır. Çocuğa okuma fırsatı veren, okuması için teşvik eden, çocuğunun yanında kitap okuyarak ona canlı model oluşturan anne-baba, çocuğunun okuma ilgisinin artmasına önemli ölçüde katkıda bulunur. Çünki çoğunlukla çocuk, canlı model arar ve gördüklerini taklid eder. Önünde canlı model bulamayan çocuklarda okuma alışkanlığının oluşması çocuğun kendi kabiliyetine bağlı kalmaktadır.

Çocuklara iyi alışkanlıklar kazandırmak her şeyden önce bir eğitim işidir. Çocuğun eğitiminden birinci derecede ailesi sorumlu olduğuna göre, çocuğa güzel ve faydalı ilgiler kazandırmak da ailenin görevidir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar