• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 722 Görüntülenme

Çocuğunuz okula hazır mı?

Okulların açılış gününe kısa bir süre kala öğrencileri heyecan, aileleri de masraflar ve okula uyum sorunları ile mücadele sıkıntısı başlıyor. Peki bu dönem için çocuğunuz okula hazır mı? Bunun için neler yapılmalı?
2013-2014 eğitim-öğretim yılına başlama günü yaklaştıkça olası uyum sorunları ile mücadele için uzmanlar aileleri rahatlatacak önerilerde bulundu. Bu sene ilk defa okula başlayacak çocuklara dikkat çeken rehberlik uzmanları, okul hayatının ilk adımını atan çocukların farklı tepkiler geliştirebildiğini belirtiyor. Çocuk yeni bir döneme girdiği için anne-babasının desteğine ihtiyaç duyar. Bu nedenle, okula alışma döneminin kısa sürede atlatılması konusunda öneriler şöyle:
-Çocuğa karşı agresif tutumlar geliştirmeyin.
-Çocuğunuzun içindeki korkuları yenebilmesi için sabırlı, soğukkanlı ve kararlı olun.
-Okula gitmesi için onu cesaretlendirin. Okula gitmek istemediğinde ise açık ve anlaşılır konuşarak, nedenini öğrenmeye çalışın.
-Birkaç günden fazla onunla beraber derse girmeyin.
-Her zaman çocuğunuza yanında olacağınız hissini verin.
-Öğretmeni ile işbirliği içinde olun.
-Korku ve tedirginliği 2 haftayı geçerse destek almayı ihmal etmeyin.

Uzun bir tatilin ardından çocukların okula ilk günlerde hemen uyum sağlayamayabilmeleri ve bu dönemin sorunsuz atlatılması için  1-2 hafta önceden masal, hikâye veya küçük romanlar okumaları tavsiye ediliyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar