• 10 ay önce
  • 0 Yorum
  • 763 Görüntülenme

Çocuğunuzun fotoğraflarını sanal ortamda paylaşmayın

Çocuğunuzun fotoğraflarını sanal ortamda paylaşmayın

Çocuğunuzun fotoğraflarını sanal ortamda paylaşmayın!

Bebeğimin ya da yeni yürümeye başlayan çocuğumun fotoğraflarını ve videolarını sanal ortamda yayınladığım için endişelenmeli miyim? Çocuğunuzun sevimli fotoğraflarını arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmak için sosyal ağlar doğal bir seçimdir. Tedbirli davranıp gizlilik ayarlarını tanıdığınız ve güvendiğiniz kişilerle sınırlandırdıysanız, mahremiyet konusunda boşuna endişelenmeyin. Ama unutmayın, bir fotoğraf ya da video internette yayınladığı zaman orada kalır. Silseniz bile, başka biri bunları indirmiş ve internet ortamında paylaşmış olabilir. Bunlar var olmaya devam eder, çünkü artık kontrolünüzden çıkmış ve çocuğunuzun dijital ayak izi olmuştur. Bunlar izlenebilen, halka açık ve kalıcı kayıtlardır. Unutmamanız gereken bir diğer konu da dijital fotoğrafların ne zaman, nerede çekildiklerini belirten bilgi içermesi ve bu verilerin bilgisayar yazılımlarıyla çözülebilmesidir. Sonuç olarak çocuğunuzun geçmişi zannettiğinizden daha  erişilebilir bir durumda olabilir. İlginç bir not düşmek gerekirse, teknoloji endüstrisinin önde gelen bazı yöneticileri kendi çocuklarının fotoğraflarını internette yayınlamamaktadırlar. 

Çocuğunuzun fotoğraflarını sanal ortamda paylaşmayın

Bebeğinizin fotoğraflarını sanal ortamda paylaşmayı tercih ediyorsanız, gizlilik ayarlarınızın sınırlı ve güncel olduğundan emin olun. Ve yayınlamadan önce bir kez daha düşünün. O sevimli fotoğraf utanç verici bir anı yakalamış olabilir ve çocuğunuz bu rahatsızlık verici pozuyla uzun bir süre yaşamak zorunda kalabilir. 

Ebeveynlerin bilmesi gerekenler

Çocuğunuzun fotoğraflarını sanal ortamda paylaşmayın

Çocuğunuzun fotoğraflarını sanal ortamda paylaşmayın

Ekran karşısında geçirilen süreyi sınırlandırın. Bebeğinizin düzenini ve bazı alışkanlıklarını siz belirlersiniz. Medya söz konusu olduğunda unutmamanız gereken en önemli nokta, ekran karşısında geçilen süreyi sınırlamanızdır. Çocuğunuz 1,7 ya da 17 yaşında olsun, bu tavsiye her yaşta geçerlidir. 

Çocuğunuzu, ekranların her an erişilebilir olduğu beklentisiyle büyütmeyin; böylece o da fiziksel aktiviteler yaparak, gerçek dünyayı keşfederek ve insanlarla etkileşim kurarak daha sağlıklı zaman geçirecektir. Ekranları bebek bakıcısı olarak kullanmamanız çocuğunuz için en büyük iyiliktir.

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar