• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 786 Görüntülenme

Çocuğunuzun Göz Bakımı

Çocuğunuzun Göz Bakımı Hakkında Bilgiler

Gözlerin ve görmenin sadece çocukluk yıllarında dünyayı yeni tanırken değil, tüm hayat boyu ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Çocuğunuzun göz sağlığı ve görmesiyle ilgili yapmanız gerekenler:

Düzenli kontrol ettirin. Görme ya da göz bozukluklarını erken yakalamak önemlidir. Bu yüzden çocuğunuzun gözlerinin doktor tarafından programlı bir şekilde kontrol edildiğinden emin olun. Gözler normal olarak doğumda ve altı aylıkken kontrol edilmeli ve daha sonra çocuklukta da düzenli olarak kontrole devam edilmelidir. Eğer bir çocuk göz problemleri ile ilgili olarak yüksek risk taşıyorsa (doğduğunda 1.5 kg’ın altındaysa, ailede retinablastom, doğumsal glokom, katarakt ya da gözle ilgili herhangi başka bir sorun öyküsü varsa) ya da bazı anormallikler göze çarpıyorsa daha fazla değerlendirme için bir göz hastalıkları uzmanına başvurmalıdır. Eğer çocuğunuzun gözleri ilk yıl boyunca kontrol edilmediyse onları mümkün olduğunca çabuk kontrol ettirin. Görüş keskinliği genellikle üç, üç buçuk yaşlarında tekrar değerlendirilir (eğer aileden gelen bir göz hastalığı varsa daha önce de olabilir). Bir sonraki tarama genellikle beş yaş civarında çocuk okula başlamadan önce yapılır. Çocuğun canını yakmayan ve nadiren sıkıcı olan bu testler ya bir çocuk doktoru ya da bir pediyatrik göz doktoru tarafından yapılmalıdır. Genel olarak prematüre doğan çocuklar görme bozukluklarıyla karşılaşmaya daha fazla yatkındırlar. O yüzden onlar daha erkenden ve daha sık göz testinden geçirilmelidirler.

Küçük bir çocuğun bir göz testinden 20/20 olan en iyi dereceyi alınmaz alınası beklenmemelidir. İki yaşlarındaki ortalama bir çocuk genellikle 20/60 gibi bir derece yapar. Görüş sonraki birkaç yıl süresince 20/40 düzeyine ilerler fakat on yaşından önce 20/20’ye ulaşmaz.

Çocuğunuzun Göz Bakımı Hakkında Bilgiler

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar