• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 912 Görüntülenme

Çocuk Bakıcısı Çok İyi Olabilir mi?

Çocuğunuz için en iyi bakıcıyı tutmak istersiniz; sevimli, sorumluluk sahibi, dikkatli, çocuğunuz tarafından çok sevilen ve çocuğunuzu çok seven bir bakıcıyı. Biraz sizin yerinize geçebilecek biri olsun ki yokluğunuzda çocuğunuz sizi aramasın.
Yoksa istemez misiniz? Tabii ki istersiniz..
Ancak, çocuğunuzun çok bağlanacağı iyi bir bakıcının olması, kendinizi kızgınlık ve rekabet içinde hissetmenize neden olabilir. Her sabah birinin çocuğunuzu kollarını aldığını bilmeniz ve çocuğunuzun kalbinde yer edip etmediği endişesini duymanız doğaldır. Tabii ki gün boyunca çocuğunuzun eglenmesini istersiniz fakat bazı zamanlar çocuğunuzu o kadar mutlu görmek sizi üzebilir. Tabii ki siz işinize giderken çocuğunuzu n sorun çıkarmamasını ve kolaylıkla size işinize yolcu etmesini istersiniz ancak ayrılığın bu kadar kolay olması ebeveyn olarak egonuzu incitebilir.

iki tarafın da rekabete girmesi mümkündür. Bir ebeveyn olarak hiç kimsenin çocuğunuzu sizin gibi rahatlıklamayacağını, besleyemeyeceğini, eğlendiremeyeceğini ve onunla sizin gibi ilgilenemeyeceğini düşünürsünüz. Fakat bunlar bir bakıcının yerine getirmesi gereken görevlerdir -ona dikkatini çocuğunuz üzerinde yoğunlaştırması için para veriyorsunuz. Bakıcının işini iyi yaptığını görmeniz sizi bir yandan rahatlatır diğer yandan ise rahatsız eder.

Bu tür duygular normaldir, birçok ebeveyn aynı yoldan geçmiştir. Ancak çocuğunuza iyi bakan herkes -ki umarız iyi bir bakıcı bulmakta zorluk çekmezsiniz- sizin yerinizi alamaz. Bakıcının biri gider diğeri gelir fakat ebeveyn her zaman çocuğun yanındadır ve çocuk her ne kadar küçük olursa olsun bunu bilir. Çocukla ebeveyni arasındaki ilişki karmaşık hatta çekişmeli olabilir ancak ilişkiye anlam kazandıran da yine bunlardır.

Eğer çocuğunuz bakıcısını seviyorsa bunu iyi bir seçim yapmanıza bağlıyın. Çocuğunuz akşam eve geldiğinizi fark etmeyecek derecede bakıcısıyla oyuna dalmışsa bu, her şeyin yolunda gittiğinin belirtisidir. Çocuğunuz bakıcısına normal davranıp size karşı sinirli bir tutum içindeyse bu, çocuğunuzun sevginizden emin olduğunu ve bundan dolayı size karşı yaramazlık yaptığını gösterir. Başka bir deyişle üzülmeyi bırakın ve mutlu olun ki çocuğunuz da mutlu olsun.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar