• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1059 Görüntülenme

Çocukla nasıl konuşulur?

Çocuklarımızla konuşurken onların gözlerinin içine gülümseyerek bakmalıyız. Bu çocuğumuza \’Sen benim için değerlisin, şu anda sadece seni dinliyor, seninle ilgileniyorum.\’\’ mesajını verecektir.

Çocuklarımızı eksik ya da kusurlu görüp başka çocukların meziyetlerini örnek olarak sunmak telafisi imkansız kadar zor bir hatadır. Çocuğunuzu yermek ve kınamak yerine, \’\’Sen de şunu iyi yapıyorsun\’\’ demek uygundur.

Çocukla konuşurken ses tonunuza dikkat edin. Asla üst perdeden, emreder gibi konuşmayın. Unutmayın, siz onun ne sahibisiniz ne de patronu. O size bir emanet ve tamamen savunmasız. Onu kendi içinizdeki öfke, yenilmişlik, başarısızlık vs. olumsuz duygularla zehirlemeyin. Ynai çocuğunuzu kendinizden de koruyun.

Onu eğitmeye çalışıyorsunuz, tamam, ama lütfen bir bakın siz eğitimci misiniz? En az çocuğunuzun kritik ettiğiniz kadar kendinizi de eleştirmeyi öğrenin. Doğru olan şudur: Eğer siz olgun ve iyi olmayı başarabilirseniz, merak etmeyin çocuğunuz da iyi olacaktır.

Çocuğunuzu sözleriniz değil hal hareketiniz yönlendirir. Ona çok değer verdiğinizi istediğiniz kadar söyleyin, eğer size bir soru sorduğunda televizyonu kapatarak ve ona dönerek cevap vermiyorsanız asla inandırıcı olamazsınız.

Çocuğunuzda sizi rahatsız eden bir davranış görüyorsanız önce kendinizin ne yaptığınızı gözden geçirin. Çünkü ya sizi kopyalamıştır ya da ona karşı bir tavrınza bir tepki olarak o davranışı edinmiştir.
Çocuk sıkıntınızı bilirse size yardımcı olmak ister, sizi rahatsız etmez. Mesela misafirlikte her iki dakikada bir gelip sizi sürekli rahatsız eden bir çocukla baş etmeye uğraşmak yerine önce onu dikkatle dinleyin, sonra ciddiyetle durumu anlatın. Büyük ihtimalle yalnızca iki dakikalık konuşma yeterli olacaktır.

Çocuğunuzun sizinle bir şeyler yapması önemlidir, o bunu hep ister Bir tabağı sofraya götürmek istemesi onun için büyük bir iştir. Belki düşürüp kırabilir de…Onun bu isteği bütün tabaklardan değerlidir. Merak etmeyin, birkaç tabak kırmasına izin verdiniz diye sakar savruk biri olmayacaktır.

Eğer gerçekten çok yoğunsanız ve çocuğunuza vakit ayırmakta zorlanıyorsanız, meşguliyetlerinizin içine çocuğunuzu yerleştirebilirsiniz. Mümkünse çocuğunuzu zaman zaman çalıştığınız mekana götürüp orada ona küçük alanlar açabilirsiniz. Bize tuhaf gelebilir ama Avrupa Parlemontosu\’nun bir kadın üyesi bütün toplantılarını, konuşmalarını bir-iki yaşındaki çocuğu yanında veya kucağında olarak yapıyordu. Biz de şartlarımızı biraz zorlayamaz mıyız?

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar