• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1033 Görüntülenme

Çocuklar İçin Güvenli İnternet Kullanımı

Çocuklar İçin Güvenli İnternet Kullanımı

Çocuklar hem gerçek dünyada hem de sanal ortamlarda keşif yapmaktan çok hoşlanırlar. 7-8 yaşındaki çocuğunuzun internette arama yapması hiç şaşırtıcı değil. Ama maalesef,  masum sözcüklerle arama yaparken görmesini hiç istemediğiniz içeriklerle karşılaşabilir. Peki küçük çocuklar için güvenli internet kullanımı nasıl sağlanır?

Bu tür istenmeyen durumları tamamen ortadan kaldıramasanız bile en aza indirmek için yapabileceğiniz pek çok şey var. Öncelikle çocuğunuzun, bilgisayar veya internet erişimi olan cihazları gözünüzün önünde kullandığından emin olun, böylece internette ne yaptığını kontrol edip onu yönlendirebilirsiniz. İkinci olarak, web tarayıcılarınızdaki -internet explorer, FireFox ve Safari gibi- ve arama motorlarında ki  -google, Yahoo! ve Bing gibi- ebeveynlere özel kontrolleri ve internet içeriği filtrelerini ayarlayın. İnternet içeriği filtreleri arama sözcüklerine bağlı olarak sakıncalı sitelere erişimi engeller. Her ne kadar bazı siteler bu filtreleri atlatmayı  başarsa da, bunlar yine de temel bir koruma sunar, böylece içiniz biraz olsun rahat eder.

İnternet filtrelemenin bir ileri adımı olarak, 7-8 yaşındaki Çocuğunuzun KidZui gibi, sadece ön elemeden geçirilmiş, güvenli sitelere bağlantı sağlayan çocuk dostu bir tarayıcı kullandığından emin olun. Ayrıca, filtre seviyelerini her aile üyesi için ayrı ayrı ayarlamanızı ve çocuğunuzun sanal ortamdaki faaliyetlerini izleyebilmenizi sağlayan net-minder tipi yazılım programları yükleyebilirsiniz.Çocuklar İçin Güvenli İnternet Kullanımı
Wii, Nintendo DS, iPad, akıllı cep telefonları ve internete bağlanan diğer cihazlardaki kontrol ayarlarını yapmayı unutmayın. Ayrıca, çocuğunuzun iTunes’dan indirebileceği içerikleri sınırlandırın.

Bu tür koruyucu özellikler çocuklar için  faydalı olmakla birlikte tamamen hatasız değildir. Çocuğunuzun internette görmemesi gereken şeyleri görmesini engellemen en doğru yolu, arama yaparken onun yanında olup ne yaptığından ve neleri keşfettiğinden emin olmanızdır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar