• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 803 Görüntülenme

Çocuklar kaç yaşında internetle tanışmalıdır?

çocuklar kaç yaşında internetle tanışmalı

İlginç bir tartışma konusu başlatmak gerekiyor Türkiyede; “çocuklar kaç yaşında internetle tanışmalı” ve kaç yaşına kadar çocukları teknolojiden korumalıyız? Uzmanlar bu konuda çok fazla görüşe ayrılırlar yüksek ihtimalle; yeni medya ortamlarında hâkim olan hız ve işlev odaklı işleyiş, işaret ve kısaltma ağırlıklı, bozuk sözcükler ve ifadelerden oluşan yeni bir iletişim dilinin oluşmasına zemin hazırladı.

Ebeveynlerin hamilelik sırasında yüksek görüntü ve ses kalitesi ile, anne karnındaki bebeğin tüm hareketlerini izlemek için yarıştığı; anne doğum odasında yavrusunu dünyaya getirirken, babasının elinde yüksek teknoloji ürünü akıllı telefonuyla bebeğin gelişimi an be an kameraya çek diye dünyada, çocuğu nasıl olurda bu teknolojinin dışında tutmakdan bahsedebiliriz? Çocuk kaç yaşında teknoloji ile tanışmalı sorusuna verilecek en güzel yanıt: tanıştı bile! Ultrasonda onu izlediğinizde size gülücük dağıtırken tanıştırdınız onu teknolojiyle! Günümüzde çocuk, son teknolojiyle donatılmış hastanelerde, teknoloji aracılığıyla içerden el sallayarak, yine teknolojinin ortasına doğuyor. O halde doğru soruyu sormak gerekir diye düşünüyoruz: çocuklarımızı teknoloji konusunda bilinçli hale getirirken nelere dikkat etmeliyiz? Tam da bu noktaya dikkat edelim.

çocuklar kaç yaşında internetle tanışmalı?

Çocuklar teknolojiyle zaten tanıştılar, bilinçli hale getirmek için neler yapmalıyız? Bilinçli hale getirmenin en önemli yolu, kişinin bu konuda kendisinin de bilgi sahibi olmasından geçiyor. Tarih boyunca anne babanın görevi, evladına rehberlik etmesidir. Eğer anne ve baba olduysanız, artık bazı şeyleri kendi keyfinize göre yapma şansınız kalmamış demektir. Evladımızın doğduğu dünyayı tanımalı, o dünyanın kurallarını bilmeli, kuralların aktarımını yapabilmelisiniz.

Çocuklar, kendilerine yol gösterecek kadar önlerinde, ellerinden tutup destek olacak kadar yanlarında olabilen anne babaya ihtiyaç hissederler. Yol gösteriyorum zannederken onları durdurmak, elinden tutuyorum zannederken sendeleyip düşmelerine vesile olacak ebeveyn kadar korkunç insan yoktur. Bir çocuğun başına gelebilecek en ağır durum; anne babasına anne-babalık yapmak zorunda kalmasıdır. Farkında mısınız bilmiyorum; ama günümüz anne babasına evlatları teknoloji konusunda anne-babalık yapmak zorunda kalıyor. Teknolojiyi anne babasına evladı öğretiyor. İçine dolan teknolojiyi tanıyarak sevip, kullanımı hakkında gerçekçi bilgileri aktarımı zamanı. Demek ki; günümüz dünyasında teknoloji ilerledi ve çocukların internete tanışmamaları mümkün değil. Evde internet ve bilgisayar varsa ki var çocuk zaten ortama doğuyor. çocuklar kaç yaşında internetle tanışmalı? Genel olarak söylemek gerekirse iki yaşından sonra çocuk bilgisayarla ilgilenmeye başlar. Çocuk istesenizde istemesenizde çevrimiçidir artık. Anne babaların korktuğu ve internet bağımlılığı diye endişelendiğiniz haller, çocukların internetin yanlış başlangıç yapmaları ve kullanırken duygusal ve teknik ekler yapmalarından kaynaklanıyor.

Çocuğumuzun internetle doğru şekilde taşmasını istiyorsak, onu sadece oyun aracı olarak tanıtmamalıyız. Çocuğu kucağımıza alır ona ekrandan masallar okuruz. Birlikte bazı nesnelere bakar İsimlerini söylemeye çalışırız. Çocuk şarkıları bulur birlikte şarkılar söyleriz. Bu faaliyetlerin tamamını gün içinde kitaplardan okuyarak ve evin içine dans ederek şarkılar söyleme şeklinde de yaparız. Yani eğlenceyi sadece ekranda bulunması, bizimle eğlenmekten zevk aldığında ise kendisine ekran başına mahkum etmez. Buradaki espri önemli, ekran bizimle eğlenceli olmalı, oyun bizimle onu eğlendirmeli. Yani internet ortamına sosyal ilişkimizi ve duygusal paylaşımlarımızı eklemeliyiz.

Günümüzde internet bağımlılığı yaptığını düşünüp kaygılandıran oyunlar çocukları geliştirmeye ve sosyal hayattan koparan oyunlardır. Bunlar da gökten zembille çocuğun hayatına düşmüyor! Kontrolsüz kullanım ve doğru amaçlarla kullanmayı bilmeyen, sadece oyun amacıyla bilgisayar başına oturan çocukların başına geliyor. Oysa başlangıçtan beri çocuk bilgisayarı-interneti araştırma aracı, merak ettikleri bulup okuyacağı ansiklopedisi olarak tanısaydı bağımlılık listesine dönüşmeyecekti. Çocuklar merak eder, her şeyi sorar dururlar. Bazen kitaplar karıştırarak, bazen internette kütüphaneleri karıştırarak bir şekilde kendisine bu ortamı oluşturabiliriz. Böylece interneti dünyaya açılan pencere olarak algılar, sadece oyun-eğlence aracı olarak değil.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar