• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 773 Görüntülenme

Çocuklar niçin okumalı?

Çocuk başta kendisi olmak üzere ailesini, çevresini, kültürünü anlamak için okumalıdır. Kendisini anlayan bir çocuk diğer insanları anlar, anlamaya çalışır. Neyi ne için söylediğini, kimi ne için eleştireceğini, eleştirinin ne olduğunu bilir. Kendi eksiklerini bilmekten, görmekten ve o eksiklikleri gidermekten zevk alır.

Kitap okumak süreye bağlı bir ödev değildir. Günde bir saat, haftada üç gün, boş vakitlerimizde diye sınırlandırılamaz. Yemek yemek, su içmek nasıl bir ihtiyaçsa okumak da bir ihtiyaçtır hayatımızda. Sorun şu ki, günlük akışın sığlığına alışan zihin tembelleşiyor. Çocuk için ise kitap okuma dini, ahlaki, kültürel anlamda ve karakter gelişimi için bir inşa sürecidir. Yani ihtiyaçtır.
Bu süreçte çocuk yalnız bırakıldığında uygun olmayan bir yönde ilerleyebilir. Yol ve yön seçmelerinde onlara yardımcı olmak ailenin üzerine düşen en büyük sorumluklardandır. Bunun için de ailenin işe dahil olması, buna imkan bulamıyorsa bilenlerden destek alması gerekir.

Çocuğumuzun kişilik gelişimi, karakter ve tutumları kitap okumaya bağlı ise okusa da olur okumasa da diyebilir miyiz? Okumak kimi zaman bir masal bir oyun, kimi zaman derin düşünce ve sezişler olsa da iyi ve kötüyü ayırt etmede önemli bir vasıtadır.  Atalarımız tekerlemelerden oyunlara,masallardan hikayelere kadar her türlü vasıtaya kendi ahlakımıza, kültürümüze dair  unsurları yerleştirmiş, sıkmadan usandırmadan hayatın içinde  öğretmiş, okutmuş, çocukların anlamalarını sağlamış. Biz de bu yol üzere gidebiliriz, gitmeliyiz.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar