• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1001 Görüntülenme

Çocuklarda Başarısızlık Korkusu

Başarısızlık bir şey istediğiniz gibi yapamamak değildir. Başarısızlık bir işi bozmak da değildir. Bu, hiçbir şeyi doğru dürüst yapmama duygusudur ve başarının tam tersidir. Günümüzde çocukları konulan standartlar o kadar yüksektir ki, bu çocuklarda yeterince iyi olmadıkları hissini uyandırıyor. Çocuğunuzun başarısızlık korkusuna kapılmadan deneme cesaretini bulması için neler yapmalısınız?

Çocuğunuzun yaptıklarını izleyin ve olumlu gördüklerinizi övün. Davranışlarınızla ona hayatın hem başarısızlık hem de başarı içerdiğini öğretebilirsiniz. Çocukluk birçok kez denemek ve her sefer tam becerememektir.
Çocukların herşeyde mükemmel olmaları beklenmemelidir. Ona yaptığınız açıklamalar yardımcı olabilir, ancak çocuğunuzu her zaman için başarısızlık duygusundan pek koruyamaz. Aslında başarısızlık hisseden çocuğu, bu duygunun nasıl olduğunu kendiniz de hatırlayıncaya kadar onu dinleyin. Daha sonra çocuk kendisini anladığınızı görecektir.

Öncelikle ebeveynler çocuğunu iyi tanımalıdır. Onu kendi içinde bulunduğu durumu değerlendirmeli. Başka bir çocukla kıyaslamamalıdır. Anne-baba kendi isteğine göre bir beklenti içerisine girmemeli. Çocuk başarılı olduğunda aşırı övgülerde bulunmamalı. Çocuğun elinde olmayan durumlardan dolayı bir başarısızlık varsa, bunu çocuğuna mal etmemelidir.Bununla beraber çocuk kendini güçsüz gördüğü yanlarını açıkça ifade etmelidir. Geçmişte uğradığı bir başarısızlıktan ötürü yaşanan bir problem varsa bu olayı çözülmelidir. Çocuklar bitirilmemiş hislerini şimdi deneyimleyerek geçmişin olumsuz etkisinden kurtulmalıdır.
Herkesin mükemmel yapabildiği işler olduğu gibi yetersiz olduğu işler de muhakkak vardır. Bu nedenle tüm işleri eniyi şekilde yapamayacağımız gerçeği ile yüzleşebilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar