• 9 ay önce
  • 0 Yorum
  • 503 Görüntülenme

Çocuklarda D vitamini eksikliğine dikkat!

Çocuklarda D vitamini eksikliğine dikkat!

Çocuklarda D vitamini eksikliğine dikkat!
Çocukların sağlıklı gelişiminde temel bir rol üstlenen, en önemli vitaminlerden birisi olan D vitamini eksikliğine karşı doktorlar uyarıyor. Bir çocuk merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre, uzun bir süre D vitamini eksikliği yaşayan ve tedavi görmeyen kişilerin, küçük yaşlardan itibaren kolay kemik kırılmalarının yanı sıra kalp ve bağışıklık sistemlerinde bazı sorunlarla karşılaşacağı belirtiliyor. Bu araştırmanın raporu, bütün pediatri uzmanlarını, risk altındaki çocukları erken tanı ve teşhis için sağlık taramasına yönlendirmektedir. Bununla beraber, D vitamini eksikliği nedeniyle risk altında olan çocukların, özellikle anne sütü ile beslenen yeni doğanlar, obez çocuklar ve diğer bireyler olduğunu ifade etmekedir.

Çocuklarda D vitamini eksikliğine dikkat!

Çocuklarda D vitamini eksikliğine dikkat!

Çocuklarda D vitamini eksikliğine dikkat!

İşte, sinsi bir şekilde aramızda dolaşan bu hastalıktan korunabilmek için çocuklarımızı, en güçlü D vitamini kaynağı olan güneşin, yeryüzüne doğrudan yansıdığı öğle saatleri dışında açık havalarda gezdirebilir, bunun yanında D vitaminince zengin; karaciğer, balık, yumurta, tereyağı, peynir, mantar gibi yararlı gıdalarla besleyerek, sağlık sorunlarını en aza indirebiliriz. Böylelikle çocuklarımızın kemik gelişiminin kalsiyumca zengin, güçlü bir yapıya sahip olmasına katkı sağlayabiliriz.

Uzun süre devam eden D vitamini eksikliğinde aşağıdaki şu belirtiler ortaya çıkabilir.

Çocuklarda D vitamini eksikliğinde görülen depresyon çok şiddetli olmayabilir. Beyinde üretilen ve ruh halinin düzenlenmesinde rol oynayan serotonin seviyesi D vitamini eksikliğine bağlı olarak düşer.Bu konuda yapılmış çalışmalar bulumaktadır.

Özellikle de güneşin kendini fazla göstermediği sonbahar ve kış aylarında D vitamini eksikliğine bağlı olarak kemik ağrısı görülebilir. Bu kemik ağrıları eklem ağrılarından farklı olarak bütün vücutta hissedilebilir ve bu ağrılara halsizlik de eşlik edebiliyor.

Çocuğunuz çok sık soğuk algınlığı yaşıyorsa bunun sebebi D vitamini eksikliği olabilir. Çünkü araştırmalarda D vitamini eksikliği olan çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonlarının daha fazla görüldüğü ortaya çıkmıştır.

Çocuklarda D vitamini eksikliğine dair dikkat etmeniz gereken diğer belirtiler ise: Kas krampları, baş ağrısı, halsizlik, eklem ağrıları, kilo alma, yüksek tansiyon, konsantrasyon eksikliği, kabızlık ya da ishal gibi sindirim problemleri erken dönem D vitamini eksikliği belirtileri arasındadır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar