• 5 ay önce
  • 0 Yorum
  • 1267 Görüntülenme

Çocuklarda sünnet zamanı

Çocuklarda sünnet zamanı

Çocuklarda sünnet zamanı

Kış ayından beri beklediğimiz mevsim geldi. Yazın gelmesiyle birlikte kışın yaptığımız planları hayata geçirmenin de tam zamanı değil mi sevgili erkek anneleri? Sünnet mevsimindeyiz! Okulların kapanmasıyla birlikte sıklaşan sünnet operasyonları, dünyada da çocuklarda en sık yapılan operasyonlardan biri. Tam da zamanı iken bilmeniz gerekenleri derledik…

Çocuklarda sünnet zamanıSünnet Nedir?
Penisin üzerini örten derinin cerrahi olarak alınması şeklinde tanımlanan sünnet dini sebepler, geleneksel-kültürel sebepler, enfeksiyon gibi bir takım tıbbi sebeplere bağlı olarak gerçekleştiriliyor. Sünnetin çocuklarda özellikle idrar yolu enfeksiyonlarından korunma konusunda büyük katkısı olduğunu ve penis kanseri benzeri birçok hastalığa yakalanmamak adına da fayda sağladığını uzmanlar söylüyor.

Çocuklarda sünnet zamanı nedir?

Sünnet basit bir operasyon olarak düşünülebiliyor. Ancak cerrahi bir işlemdir. Sünnet muayenesi sırasında pek çok doğumsal problem ortaya çıkabilir. Penise ait eğriliklerin veya peygamber sünneti adı verilen, idrar deliğinin olması gereken yerden daha aşağıda ya da daha farklı bir yere açılması gibi durumlar olabilir. Bu sebeple sünnet kesinlikle işin uzmanı olan kişiler tarafından yapılmalıdır.

Sünnet işlemin yapılmasında iki teknik var

Çocuklarda sünnet zamanı

Çocuklarda sünnet zamanı

Sünnet işlemi uygulanmasında cerrahi teknik olarak iki yöntem vaydır. Bunlardan biri çan yöntemi, diğeri de bilinen sünnet derisinin gözden geçirilip, ölçümlerle kesilip, dikilmesidir. Yeni doğan sünneti yani çan yöntemi bebek doğduktan sonra birinci aya kadar yapılıyor. Fakat uzmanlar bebekte bazı konjenital hastalıklar varsa, idrar deliğinde açılma problemleri veya eğri penis denilen bazı gelişimsel anormallikleri bulunuyorsa, çan yöntemini erteleyip normal sünneti 6. ayda yapmanın daha uygun olduğunu belirtiyor.

Sünnet sonrası dikkat edilmesi gerekenler

– Sünnet steril koşullar altında yapılırsa sonrasında bir pansumana gerek kalmıyor ve enfeksiyon riski azalıyor.
– Yeni doğan döneminde genelde ilk 48 saat pişik kremlerinin kullanılmaması gerekiyor.
– Genellikle üç ya da dördüncü günde, şefaf pansumanın düşmesini takiben çocuklar banyo yapabiliyor.
– Yaranın iyileşme süreci özellikle yeni doğan döneminde yüz güldürücü oluyor. Yeni doğan için iyileşme süreci dört günken daha büyük çocuklarda bir haftaya kadar kabuklanmalar sürebiliyor.
– Anneler, penis ve etrafının temizliğini; kokusuz, içinde alkol bulundurmayan, alkol bazlı olmayan pamuklarla ve ılık suyla yapmalılar.

 

 

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar