• 11 ay önce
  • 0 Yorum
  • 578 Görüntülenme

Çocukların ihmal ve istismar edilmeleri

Çocukların ihmal ve istismar edilmeleri

Çocukların ihmal ve istismar edilmeleri

Tüm masumiyetleri ile evlerimizin göz aydınlığı, neşemiz sevincimiz olan çocuklarımız. Geleceğimiz, yarınımız, umutlarımız yavrularımız .. Onlar parklarda oynamalı, kırlarda koşmalı, gökyüzünde uçurtma uçurmalılar değil mi? Kocaman yüreklerini sevgiyle doldurmalı, kötülükten, ilgisizlikten, örselenmekten uzak, şefkatle büyümeliler. Merhamet kanatlarını germeli anne babaları, öğretmenleri ve yakınları..Gözünden bile sakınmalı, bin bir ihtimam ve özenle yetişmeliler. Ama malesef her çocuk bunları yaşayacak kadar şanslı olmuyor ne yazık ki, dünyadaki kötülüklerden onlar da zarar görüyorlar. Savunmasız ve ürkek bedenlerine taşıyamayacakları kadar büyük acılar yükleniyor. Çocukların ihmal ve istismar edilmeleri onların yaşamlarını onarılmaz etkilere yol açıyor.

Çocukların ihmal ve istismar edilmeleri

Çocuklara yönelik suçların son dönemlerde kamuoyunda daha sık gündeme gelmesi, bu konunun yeni olduğu anlamına gelmiyor. Tarihi çok eskilere dayanan çocuk istismarı ancak bu yüzyılın başından itibaren konuşulmaya ve araştırılmaya başlanabilmiştir. Çocuk istismarı sadece belli bir çevrede meydana gelmez; her yaştan, ırktan ve gelir düzeyinden çocuğu da etkiler.

Çocukların ihmal ve istismar edilmeleriGenellikle çocuğun tanıyıp güvendiği kimseler tarafından yapılır; bir ebeveyn, akraba, bakıcı ya daaile dostu… Çocuk istismarı; fiziksel, cinsel, duygusal ve ekonomik istismar ve ihmal başlıkları altında incelenmektedir.

Bu konuda Psikolog ve Aile Danışmanı Hilal Uzunkaya; fiziksel istismarın daha ziyade çocukların aile ve okul çevresi tarafından uygulandığına dikkat çekiyor. Nedenleri ise bilgisizlik ve yanlış yönlendirme yapılması, şiddetin eğitim ve terbiye aracı olarak kullanılması… Bunun yanında ailenin psikolojik açıdan sağlıklı olmaması, alkol ve madde bağımlılığı, ebeveynlerin çocuk ile sağlıklı bir iletişim gerçekleştirememiş olmaları fiziksel istismarı beraberinde getiriyor. Uzunkaya, duygusal istismarın da yine büyük oranda yakın çevreden ve aileden geldiğini ve annede duygu durum bozukluğunun olması, ebeveynlerde madde kullanımı, çocuğa karşı artmış sözel öfke ve azalmış duygusal beslenmenin, duygusal istismara zemin hazırladığını ifade ediyor.

Çocukların ihmal ve istismar edilmeleri

Çocukların ihmal ve istismar edilmeleri

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar