• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 615 Görüntülenme

Çocuklarla iletişim kurmanın yolları

Çocuklarla iletişim kurmanın yolları

Çocuklarla iletişim kurmanın yolları.

Aile içinde oluşan sorunların büyük bölümü, olaylara ve davranışlara yönelttiğimiz bakış açıları ve yargılar nedeniyle oluşur. Özellikle de çocukların davranışlarını yorumlarken, değerlerimiz ve eğitimimizden kaynaklanan yargı etiketleriyle tepkiler oluştururuz. Anne babalar genellikler çocuklarını dinlediklerini düşünürler, halbuki çocuk konuşurken sürekli ikaz, hatırlatma, önerilerde bulunma, fikir yürütme gibi müdahelerle çocuğu aslında dinlemezler. Çocuklarımızla sağlıklı iletişim kurmak için çaba göstermeliyiz. Çocuğumuzla her şeyi konuşup tartışabileceğimiz serbest ortamları oluşturmalıyız. Çocuğumuzun iç dünyasında hangi fırtınaların estiğini anlamazsak ; çocuklarımıza yardımcı olma noktasında neler yapmamız gerektiğini de bilemeyiz.

Çocuklarla iletişim kurmanın yolları nelerdir?

Ebeveynlerin çocuklarla iletişim noktasına dikkat etmesi gereken noktaları maddelersek;

* Çocuklarınızı ,bütün dikkatinizle dinleyin.

* İlginizi beden dilinizle gösterin.

* Anahtar sözcükleri tekrar edin ya da vurgulayın. Dinlendiğini ve anlaşıldığını bilmesini sağlayın.

* Konuşmalar karşılıklı kesilmesin. Bırakın, çocuklarınız sözünü tamamlasın.

* Duygularınızı sade bir lisanla dile getirin. Yapmacık ve dolaylı cümleler kurmak için uğraşmayın.

* Konuşmaları karşılıklı saygı, sevgi, takdir ve teşvik eder mahiyette yapın. İyi dinlemek pratik olmayı, empatiyi ve diğer kişi adına gerçekten saygı duymayı gerektiren bir beceridir.

Unutmayın; çocuklarınızı siz dinlemezseniz, onlar kendilerini dinleyecek birilerini mutlaka bulurlar. Ama bu kişiler toplum ve çocuklarınız için ne kadar yararlı kişilerdir, bunu bilemeyiz.

Çocuklarla iletişim kurmanın yollarıAile toplumun en küçük birimi olmakla birlikte toplumu en çok etkileyen kurumdur. Aile kurumun temel işlevlerinden birisi de, ailedeki herkesin en verimli biçimde gelişimini yerine getirmektir. Gelişimin sağlıklı biçimi her bireyin ihtiyacını mümkün mertebe karşılamaktır.
Aile içi iletişim de ,bu ihtiyaçlardan birisidir.Her ailede iletişim farklılıklar göstermektedir. Herkesin kendi kişisel özelliklerimizden kaynaklanan iletişim şekli vardır. İletişim şekli farklı olsa da, önemli olan aile içi bireylerin birbirleriye iletişim kopuklukları olmamasıdır. Çocuklarla iletişim kurmanın yolları kısaca; aile içi iletişim, dış çevreye uyguladığımız iletişimin alt yapısını oluşturur. Aile içerisinde belki de hiç farkına varmadığımız uygulamalı eğitim sayesinde, kişilik ve karakterimiz biçimlenir. İletişimdeki becerilerimiz gelişir. Sabır ve empati kabiliyetlerimiz bilenir. Aile içi iletişim ile dış çevrede uyguladığınız iletişim birbirine benzerse, kişisel ruh tatmini dahil, mutlu bir insansınız demektir.
Bu hususta önce ebeveynlerin aralarındaki iletişimin sağlıklı olması gerekmektedir.Anne baba ihtiyaçları hakkında birbirleriyle ne kadar samimi,net, açık şekilde iletişim kurarlarsa çocuklar da bu oranda ihtiyaçlarını sağlıklı şekilde ifade edebilirler.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar