• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 552 Görüntülenme

Çocuklarla seyahat hakkında önemli ipuçları

Çocuklarla seyahat hakkında önemli ipuçları

Çocuklarla seyahat hakkında önemli ipuçları

Kucağınızda bebek taşımanın gittiğiniz yerlerdeki insanlarla etkileşim kurmanızı ve başka türlü asla tanışmayacağınız yabancıların kibar davranmasını sağlamasına şaşırmayın. Ebeveyn olmanın evrensel bir deneyim ve hayatın önemli bir parçası olduğu düşünülürse çocuklarınızla seyahat etmek sizi daha insani ve cana yakın gösteriyor.

Çocuklarla seyahat ederken bir yandan da dünyalarının gözünüzün önünde büyüdüğünü görüyorsunuz. Çocukların görmek istedikleri yerler listesi her gün biraz daha uzuyor; sekiz -altı yaşlarında olsalar da önünüzdeki birkaç yıl boyunca seyahat planınızı onların isteklerine göre yapacaksınız. Tabii gergin anların varlığı da kaçınılmaz. Rötarlar seyahatin bir gerçeği; sarsıntılı yolculuklar ve çocuklarsa pek iyi bir ikili değil. Aile fertlerinden biri de mutlaka kötü bir günündedir.

Çocuklarla seyahat hakkında önemli ipuçları

Çocuklarla seyahat hakkında önemli ipuçları

Bu harika ve zorlu anlar ile su ve dondurma arayışının egemen olduğu tatillerin dışında, çocuk sahibi olmayan insanlar için daima değişen bir seyahat dünyası söz konusu. Bazen tüm bunları, uzun ve tembelce yenen öğle yemeklerinin olduğu, kadim bölgeleri ya da devasa galerileri gezdiğiniz bir tatile değişir misiniz bir düşünün. Her defasında çocuklarla seyahatin çok büyük artıları ve nadir eksilerinin diğer tüm alternatiflerden daha zengin bir deneyim vadettiğine karar verin. Ama yine de arada bir çıkılan uzun ve sakin bir öğle yemeği de uykusuz geceleri telafi ederdi hani…

Çocuklarla seyahat hakkında önemli ipuçları

Sabırlı Olun: Rahat olmaya calışın ve yolculugnuzu seyahatinizin eğlenceli bir parçası olarak görün. Uzun yolculuk sürenizi küçüklerinize vakit ayırarak geçirin. Onlarla oyunlar oynayın, hikayeler anlatın ve eve dönüş zamanı geldiğinde sözlerini dinleyin.

Anıları Yakalayın: Herbir çocuğunuzu pahalı olmayan tek kullanımlık fotoğraf makinalarından alın ve fotoğraf çekmelerini sağlayın. Çocuklarınız kendilerini gerçekten özel hissedecektir. Çektikleri bu resimleri aynı zamanda seyahatleriyle ilgili anı defterlerine de ekleyebilirler.

Eğlence Çantası: Çocuklarınıza eşyalarıyla dolu bir çanta hazırlayın ancak yola çıkana kadar onlara göstermeyin. Kendi eşyalarını görmek hoşlarına gidecektir ve oyunları ile bolca vakit geçireceklerdir. Sizin için böyle bir çantaya neler konabilceği hakkında kısa bir liste hazırladık. Ama her bir çocugun kişiliği ve hobilerine göre yaratıcı olmanız gerekmektedir.
Sevdiği yiyecekleri, Kitaplar, Kağıt-kalem, Boya malzemeleri, En sevdikleri çıkartmalar, Oyunlar, Kart desteleri, Bulmacalar ve gidilecek yer hakkında broşürler.

 Oyun Oynamayı Unutmayın: Yolculuk sırasında oynayabileceğiniz çeşitli oyunlar konusunda plan yapın. Çocuklarınız zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaktır bile.

Tatil Anı Defteri: Bir gazete yada kitap alın ve çocuklara bir seyahat kitabı oluşturmayı teklif edin. Resimleri, broşürleri ve biletleri nasıl yapıştıracaklarını gösterin. Böylece seyahat sonuna kadar oluşturacakları ve daima hatırlayacakları harika bir “Seyahat Hatıra Defteri” ne sahip olacaklar.

En Sevilen Yiyecekler: Şekerleme, çikolata gibi yiyecekler her zaman işe yarar. En sıkıntılı anlarınızda önceden hazırladığınız bu yiyecekler kurtarıcınız olabilir. Çocukalarınızın ilgi duyduğu yiyeceklerden bol miktarda bulundurun. Ancak her durumda bu yola başvurmayın aksi takdirde bu yiyecekler de etkisini yitirecektir.

Oyunlar: Daha önce plan yaparsanız seyahatiniz öncesinde çocuklarınız için ilgilerini çekecek bir çok oyun ayarlayabilirsiniz. Yolda oynamaya müsait olan game boy türü oyunlar, oyun hamurları en ideal oyuncaklar arasında gelmektedir. Bu arada en sevdikleri oyuncağı da yanınıza almayı unutmayınız !

Çocuklarla seyahat hakkında önemli bir ipucu da çocukla vakit geçirmenin en yaygın yollarından biri olan müzik dinlemektir. Çocuklarınızın hoşlanacağı seçmeleri yanınızda getirmeyi unutmayın. Hikaye CDleri veya eğitici CDler de getirebilirsiniz.

İhtiyaç Molası: Çok bilinen bir şey olabilir ama mola verdiğiniz yerlerden ayrılırken çocuklarınızın lavabo ihtiyaçları olup olmadığını mutlaka sorun. Ayrıca, uzun mesafeli sürüşlerde arada bir  mola ihtiyacı duyup duymadıklarını da sorun.

Çocuklarla seyahat hakkında önemli ipuçları

Seyahatinizden önce mutlaka bir  oyuncak dükkanına uğrayın. Pek çok uygun fiyatlı oyuncak bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Böylelikle bir çanta yapıp, uslu durmaları karşılığında onları ödüllendirebilirsiniz..

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar